@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Cidde havaalanındayız. Yönümüz Mekke ...15 Haziran 2011 - Saat 1015 ...

Atlasjete ait Airbustan inerek havaalanında bir süre bekledikten sonra gelen servis otobüslerine hıncahınç bindik.

Uçaktan indiğimiz andan itibaren bu güzel yolculuğun manevi havasına da girmeye başladık. Yakıcı sıcaklar dahi buraların manevi havasını size hatırlatıyor. Uçağın kapıları açıldığı andan itibaren hiç alışık olmadığımız bir sıcak hava kapıda bizi karşılamış oldu. 

Havaalanının içerisindeki inşaatlar dikkatimi çekmişti. Büyük bir çapta genişletme çalışmaları olduğu görülüyordu. Alanda Türk yolcu uçaklarını gördüğümüzde umreye gelenlerin sayısının çokluğu da belli oluyordu.

Bir süre ilk bekleme salonunda bekledik. Bu arada temel ihtiyaçların giderilmesi açısındanda bu bekleme iyi olmuştu.

Cidde havaalanında polislerin sempatik tavırları daha ilk anda kendimizi güvende olduğumuzu hissetmeye yetmişti. Cidde havaalanında bulunan diğer görevliler de bizi iyi karşıladılar. Görevliler beyaz elbise değil kahverengi pantolon gömlekten oluşan bir  resmi elbise giyiyorlar. Bazıları biraz şişmanca idi ama çoğu da çok hafif esmer erkeklerden oluşuyordu. Bazılarının ağzında misvak denilen oraya özgü bir bitkinin ince dalı vardı.

Yanımıza yaklaşan bazı temizlikçiler ve tezgahtarlar cep telefonları için telefon kartı satmak istediler. temizlikçiler 20 kontürlük kartı 30 Riyale , 30 Riyallik kartı 35-40 riyale satmak istediklerini söyled. Daha sonra havaalanında bulunan dükkanlarda da 40 kontürlük hattın 40 Riyale , 70 kontürlük kartın 70 Riyale satıldığını öğrenince bu hatlardan temin ettik. Zainsa marka kartları telefonlarımıza yerleştirdik. Amacımız hem Mekke ve Medinede bulunduğumuzda birbirimize ulaşmamızı kolaylaştırmak hem de Türkiye'de bulunan yakınlarımızı daha ucuz aramaktı. ( Burada dikkat etmeniz gereken zainsa marka telefon kartı alırken en ekonomik olanı "ecopack " paketi arayıp bulmanızdır. Bu en ekonomik hazır kart paketinin türüdür. İleriki günlerde haremin içerisinde telefon sinyallerinin çok düşük olması zorluğunu da yaşadığımızı da belirtmek isterim) Kontür satışları bir çok yerde 10 kontürü 12 riyale, 30 kontürü 32 Riyale 50 kontürü 51 Riyale olmaktadır. Normalde 1 kontür 1 Riyale satılmaktadır. Aradığınız takdirde kontür alımlarıma fazla ücret ödemzsiniz. Arabistandan Türkiyeyi aramak için numaraların önüne 00 90 yazmanız sonrasında 0 olmadan numarayı yazmanız gerekmektedir. ör: 00 90 212 1111111 gibi.... Türkiyeden Suudi Arabistandaki bir cep telefonunu aramak için 00 966 Medinedeki sabit telefonu aramak için 00966 4 Mekkedeki sabit telefonu aramak için 00 966 2 yazmanız sonra aradığınız numarayı eklemeniz yeterlidir.
Normal bir hazır kartla Türkiyeyi aradığınızda 17 saniye 1.05 Riyal - 2 dakika 29 saniye 5.25 Riyale denk gelmektedir. Aslında pahalı olan bu görüşmeleri az tutmak sizin elinizdedir. Türk hatlarıyla Arabistandan konuşmanız daha pahalıya gelmektedir. ( Bu konuya ileriki günlerde tekrar değinilecektir.)

Havaalanında beklerken mekke'de kalacağımız oteldeki odalarımıza ait numaralar da dağıtıldı. Otele gidince odamızın nerede olduğu karmaşasıda başlamadan bitmiş oldu. Bu bilginin verilmesi otele giderken hangi odaya çıkacağımızın önceden bilme faydasını getirdi.

Havaalanında bir sakinlik var öylesine bir büyük yoğunluk yok. Bizim uçağın yolcuları büyük bir sakinlikle indiler ve bavullarını teslim almak üzere gümrük kontrol noktalarından geçmeye başladılar. Görevliler son derece nazik davranıyorlar. Küçük valizlerimize ve pasaportlarımza baktılar. 

Bu kısa kontrollerden sonra bizi kutsal belde Mekke'ye götürecek otobüslere doğru valizlerimizle birlikte yürüdük. her grup için belirlenen otobüslere giderek yerleştik. Ancak bizim otobüste yolcular tam olmasına rağmen başka bir gruptaki iki kişinin bulunmadığını duyduk. Bu iki kişi yüzünden otobüslerin içerisinde yarım saat beklemek zorunda kaldık. Bu iki kişinin kafileden ayrılarak , kimseye haber vermeden kendi imkanlarıyla taksiye binerek Mekke'ye gittiği öğrenilince kafile görevlileri rahat bir nefes aldı. Bu iki kişi uçağa da ihramsız binmişler, uçak yarı yola geldiğinde ihramlarını giymişlerdi. ( Kafile ile gezme sorumluluğunu bilmeyen insanlar sürekli sorun oluşturmaktadırlar)

Cidde Havaalanında bizleri bekleyen otobüslerimizle Mekke’ye doğru yola cıktık. Lebbeyk Allahumme Lebbeyk sesleri ile Mekke yolunda ilerlerken bu güzel yolculuğun heyecanı da hemen herkesi sarmaya başladı. Otobüsümüzün en önünde bulunan grup hocamız Arif Küçükbenli'nin açıklayıcı bilgileri ve diğer grup hocası İbrahim Duman'ın güzel sesiyle okuduğu ilahilerle Mekke’ye doğru yola çıktık.

Yollar güzel ve asfalt her yer. İstanbul'u aratmayacak şekilde... Çölün kumları falan yok. Umre yolcularını Cidde'den Mekke'ye ulaştıran geniş ve güzel yolun Mekke girişinde otobüsümüzle seyrederken bizi karşılayan, büyük, çok büyük muazzam bir rahle ve üzerinde açık olan dev Kuran-ı Kerim'in altından geçmenin güzelliği... Geçtiğimiz yerlerde yoğun bir yeşillik var insan şaşırıyor bu ne alaka çölde suyu olmayan bir yerde yeşillik diye. Hatta yeşillikler arasında akan sular. Küçük küçük şelaleler dikkatimizden kaçmıyor. Aslında şaşırmamız yanlış. Çünkü çöldeki bu bereket Allahu Teala'nın İbrahim aleyhisselamın duasına verdiği karşılıktan başka bir şey değildi. Mekke'de ümit edemeyeceğiniz şekilde bereket vardı. Yolda giderken hareket halindeki arabalara bakıyorum hepsi son model jeepler, Amerikan arabaları . Dikkatimi çeken diğer bir hususta servis aracı olarak kullanılan otobüslerin modellerinin çok eski olması seksenli yıllardan kalmış gibi duruyorlardı.

Üzerinde ''ğayrı müslimin'' ''non moslems'' ''el-müslimin fegad'' ''moslems only'' ''yalnız müslümanlar'' yazan tabelanın altından geçerken müslüman olmayanların bu topraklara girişinin yasak olduğunu ve müslim olmayanların artık çıkış yapmaları gerektiğini gösteren tabelanın yanından es geçip  - daha dünyadayken bile Müslüman olmanın ayrıcalığını somut bir şekilde hissetmenin derin sevinciyle Mekke' gitme sevincimiz daha bir artıyor.
Mekke'ye yaklaşırken lunaparkları görenler hayretini gizlemedi. neticede buradaki de insandı ve onlarında çocuklarını eğlendirmeye hakkı vardı.

1.5 saatlik bir yolculuktan sonra Mekke şehrine vardık.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda