@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Umre Parasını Yatırıyorum13 Mayıs 2011
Elimdeki Türk Liralarını Avro’ya çevirmek için Kapalıçarşı’ya gittim. İstanbul’da dövizi en hesaplı alacağınız yer burasıdır. Birçok döviz bürosunun fiyatlarını kontrol ettim. Her adımda da Avronun satış fiyatı 1-2 kuruş artıyordu. Daha fazla vakit kaybetmeden bir dövizciye girerek elimdeki Türk Lirasını Avroya çevirdim. Burada anlayamadığım bir şey vardı. Türkiye Cumhuriyetinin bir kurumu ödemelerini neden Türk
Lirası üzerinden kabul etmezdi. Merkez Bankasının alış satış kuru üzerinden o günkü rakam ne ise belirlersin, gider öder. Hem TL değer kazanmış olur hem de Avro veya Dolara talep fazla olmaz.

Ve Müftülüğün verdiği kâğıtta yazılı Vakıflar Bankasına gittim. Bankada 15 dakşka sonra sıram gelmişti. Bankanın kapanmasına da 7 dakika kalmıştı. Elimde bulunan Müftülüğün yazdığı kağıdı memura uzattım. Memur bunda hesap numarası yazılı değil dedi. Diyanetin umre hesabına yatıracaksınız dediğimde. Biz de böyle bir hesap yok. Diyanetinde bir sürü hesabı var diye cevap verdi. 

Hemen müftülüğü aradım. Telefona çıkan şahıs bana ne dese beğenirsiniz. Siz sadece ilçemizdeki Vakıflar bankasının söylediğimiz şubesine yatırabilirsiniz. Onlar sizden havale ücreti alır “dedi. Şaşırdım. Bu nasıl mantık anlayışıdır. 

Koskoca Diyanet İşleri Başkanlığının umre ya da hac paralarını yatırmak için bir ortak hesabı olmaz mıydı? Vatandaş nerede isterse orada bulunan şubeye gider, parasını rahatlıkla yatırır. Çok saçma bir uygulamaydı. Oysa hac ön kayıtları yapılırken yatırılacak 15 TL lik ücretler için Başkanlık birçok banka birçok hesap numarası vermişti. Umrede neden böyle bir uygulama yapmıştı, çok şaşırdım. Neyse, müftülük memuru "size IBAN numarası vereyim. 
Oraya yatırmaya çalışın. Yatırırken de ilçe müftülüğü hesabına diye belirttirin” dedi. Banka memuru hesabı kontrol etti. “Buna havale parası vermeden yatırabilirsiniz” dedi. İşlemleri yaptı. Parayı müftülüğün hesabına yatırmış oldum. Ödeme makbuzlarını alarak bankadan çıktığımda saat 17:15 i geçiyordu. 

Demek ki müftülüğün memuru banka hesaplarına aynı bankanın herhangi bir şubesinden yatırılabileceğini bilemiyordu. Zira bankaların bir uygulaması hesap sahibi kendisi yatırmadığı takdirde hesabın olduğu şube de dahi olsanız havale parasını milletten çatır çatır alıyor. Ancak devletin bir kurumuna böyle bir uygulamayı yakıştıramadım. Dilerim Diyanet bu yazılanları okur da bundan sonraki umre ödemelerini vatandaşa zulüm olmayacak duruma getirir. 

Hatta ödemelerin Avro ya da Dolar değil Türk Lirası olarak bankaya yatırılmasını dikkate alır..
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda