erolkara


 Kredi kartlarına musallat olan internet fareleri vatandaşın banka hesaplarına ulaşabilmek için akla ziyan oyunlar oynamaya devam ediyor.

Şimdi de Türkiye Bankalar Birliğinin amblemini ve adresini sitelerinde yer veren dolandırıcılar farklı adreslerle aynı şablonla değişik siteler açarak ve hatta Google’dan reklam vererek vatandaşın banka bilgilerine ulaşmaya çalışmaktadırlar.

www.onlineborcsorgula.com /  www.kartbilgisi.com gibi adreslerle Türkiye Bankalar Birliğinin sitesi üzerinden yapılıyormuş izlenimi vererek vatandaşı dolandırmaya çalışanlara karşı vatandaşın uyanık olması istenilmektedir. Bankalar Birliği’nden bir yetkili “o sitenin kurumlarıyla hiçbir ilgisi bulunmadığını, yüzde yüz düzmece bir site olduğunu vatandaşların kredi kart bilgilerini ancak kendi bankalarıyla paylaşabileceği, hiç bir bankanın hangi işlem olursa olsun kart şifresi sormadıklarını, soramayacaklarını” vurgulamıştır. Ayrıca TBB’nin sitesi üzerinde böyle bir uygulama olmadığı da açıkça görülmektedir.Google reklamları arasında sıkça çıkan “ kart bilgini sorgula” başlıklı duyuruların internet farelerinin işi olduğunu söyleyen bir başka yetkili “dikkat edilirse sordukları sorular hiçbir bankanın sormayacağı sorularla dolu. Her ne kadar TTB nin adı ve amblemi kullanılmışsa da TTB hiçbir bankanın hesabına girmeyeceği açıktır.

İnternet korsanlarının kart sorgulaması bilgileri isterken formlarında Kart sifresi , Anne Kizlik Soyadiniz , Musteri Numaraniz tarzı sorular sorması şüpheleri daha fazla artırmaktadır.

05.10.2010

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski