erolkara


Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) 180 ve üstünde puan alarak ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) katılmak isteyen adaylar, girecekleri sınav kaydı için bilgisayar başında adeta çılgına döndü
 

LYS'ye katılmak isteyen adaylar 5–14 Mayıs 2010 tarihleri arasında bireysel olarak internet üzerinden kayıt yapmak için önce ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr/  sayfasına girdiler. Başvuru sayfasından gerekli bilgileri doldurduktan sonra BAŞVURU İŞLEMİNİ TAMAMLA butonuna kadar her işlemi hızlı bir şekilde yapmalarına karşın, bu butona bastıktan sonra hata sayfasıyla karşılaşmaları yüzünden çılgına döndüler.

Günün her saati hatta gece yarıları dahi kayıtlarını yapmak isteyen öğrenci ve veliler kayıt tamamlama işleminde “ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde bir hata oluştu. Lütfen işleminizi bir süre sonra tekrar deneyiniz “ yazısıyla karşılaşınca öfkeyle saç baş yolmaya başladı. Bunun üzerine bir yetkiliye ulaşmak için ÖSYM’nin 90(312) 298 80 50 (Çok Hatlı Santral) telefonuna ulaşmak istemiş ya sürekli sinyal , ya açılmayan telefon veyahut ilgisiz kimselere ulaşmak zorunda kalan veliler ve öğrenciler ne yapacaklarını şaşırdı.
 Bir türlü kaydını internet üzerinden yapamayan bir öğrenci “ Gündüz yoğunluktan sayfa hata veriyor düşünerek gece saat 3 te, 5 te, 6 ta kalktım. Aynı hata sayfası ile karşılaştım. Cuma günü harcımı yatırdıktan sonra sürekli internetten bu işlemi yapmaya çalıştım. Aynı hata mesajıyla karşılaşınca aklıma ÖSYM’nin bu işlemi yapmak için bizleri ya okul idarelerine ya da başvuru merkezlerine yönlendirmek amacında olduğunu düşünüyorum. Çünkü biz öğrenciler kendi işlemimizi yaptığımızda 2 TL lik ücreti ödemiyoruz. Okul ya da başvuru merkezlerinde yaptığımızda  2 Tl kayıt ücreti vermek zorunda kalacağız. Büyük bir ihtimalle hata sayfası ile karşılaşmamız ÖSYM nin uyanıklığından başka bir şey olamaz. Sınava girmek için en az 40 lira en fazla 100 TL verenimiz var. Bir sınav için bu kadar para yetmiyormuş gibi bir de kayıt için 2 TL alabilmek amacıyla bu kadar ucuz bir oyuna girmelerine ne gerek var” diye isyan ederken sesini duyuracak yetkiliye ulaşamadıklarını söyleyen bir çok öğrenci pazartesi günü ÖSYM’nin telefonlarından protesto görüşmesi yapacaklarını söylüyorlar.
LYS'ye katılma hakkını elde eden 1 milyon 233 bin 580 aday kayıt yaptırmak için başvuru merkezlerine gittiklerinde 2 TL kayıt parası vereceklerini ve toplamda bunun büyük bir meblağ olarak birilerine fayda sağlayacağından bireysel başvuru işleminin engellediğini iddia etmektedirler

09.05.2010

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski