@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Beyoğlu Çikolatasını Bilir misiniz ?
1950 yılların unutulmaz tatlarından biri olduğu söylenilen “BEYOĞLU ÇİKOLATASI”  ARTIK Beyoğlu’nda tek bir yerde satılır oldu.

Eski ve yaşı 40 ları- 50 leri geçenlerin çocukluk ve gençlik aşkı olan ve Beyoğlu’na her uğradıklarında küçük camlı büfelerden almadan geçmedikleri bu çikolata yeni neslin bilmediği bir tat olarak artık mazide yerini almaya başladı.

Bugün Beyoğlu İstiklal caddesinde yürürken bazı büfelerde her ne kadar “ Beyoğlu Çikolatacısı “ diye yazsa da sadece bir dükkânda satılan  “BEYOĞLU ÇİKOLATASI” genellikle ambalajsız, bazıları yaldızlı kâğıtla kaplı olarak satılmaktadır. Müdavimi olanların İstiklal caddesine yolu düştüğünde özellikle aradıkları  “BEYOĞLU ÇİKOLATASI” yıllarca İstanbulluların gönlünde bu isim yanında “ ZAMBO” çikolatası olarak ta tanınmaktadır.

Neredeyse 60 yıllık geçmişi olan bu özlemli çikolatanın İstanbulluların hatıralarında bir yeri olduğu kesin gözüyle bakılırken, gençlerin bundan habersiz olmaları bilhassa ileri yaştaki İstanbulluları hüzünlendirmektedir.

Yıllarca Beyoğlu dışında başka bir yerde bulunamayan 'Beyoğlu Çikolatası halen İstiklal Caddesi üzerinde tek bir dükkânda satılmaktadır.

Bol fındıklı oluşu ile daha fazla ilgi çeken bu çikolatayı satan Beyoğlu’nun tek satıcısı “Sadece Beyoğlu'nda satılması, Beyoğlu’na özgü olması, lezzetinin hiç değişmemesi, bir nostalji hissi yaratması çikolatayı meşhur kılıyor." Diye sözlerine başlarken "Haftada ortalama 300-400 tablet satıyoruz. Sadece cumartesi günü 3 koli tüketiyoruz. Tablet olarak satışımız çok az. Biz tabletleri dilimlere böleriz. 1'den 5'e kadar değişen dilimlerde satarız. Bir dilimliyi 1 TL , iki dilimliyi 2 TL , üç dilimliyi 5 TL, dört dilimliyi 6 TL , beş dilimliyi de 7,5 TL ye tableti ise çeşidine göre sade, fındıklı, fıstıklı oluşuna göre 9,5 TL ile 11,5 Tl arasında satıyoruz. Aslında fiyatlarımız pahalı ama bu lezzette, bu kadar bol malzemeli çikolatayı da hiçbir yerde bulamazsınız. Ben bir keresinde üşenmedim saydım, bir tablette en az 50 tane fındık vardı. Bu fındık sayısı fazla olur, eksik olmaz."

Beyoğlu çikolatasını satıcıdan dinlediğimiz zaman minik dükkâna giren eski bir İstanbullu sadece çikolata yemek için zaman zaman Beyoğlu'na geldiğini söylerken "Hatıralarımı canlandırmak için Beyoğlu'na yolum düştükçe geliyorum. Birkaç paket alarak çocuklarıma götürerek yarım asırlık bir İstanbul tadı olan bu çikolatayı tanımalarını, tatmalarını istiyorum. Ne zaman yolum Beyoğlu’na düşse almadan gitmem. Bazen sırf bunun için geldiğim oluyor. Birçok dükkânda Beyoğlu Çikolatası diye satılanlar her yerde bulabileceğiniz çikolatalardır. Ama Zambo dediğiniz zaman bunu bilen pek olmadığı için anlarsınız ki orada  “BEYOĞLU ÇİKOLATASI”   satılmaz. “ diye anlatırken bir yandan da geçmişi tekrar yaşıyor gibiydi.

Haber : Erol Kara - 02.05.2010  

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.