erolkara.net


“Laser Fotokoagülasyon” olmak için bu sabah 08:00 de yeniden İstanbul Eğitim Hastanesi Göz servisi koridorlarındaydım.

Laser FotokoagülasyonAmeliyat günü için verilen kartımı görevli doktora verdim. Dosya çıkartılmak üzere hemşireye yönlendirildim. Hiç sevmediğim ve ben de kötü bir anısı olan ( babam Haseki hastanesinde bir doktorun yanlış lazer uygulamasıyla önce gözünü, sonra yüzünü ve daha sonra yataklara düşmüş, 7 yıl çile çekerek Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun, komşusu Hazreti Muhammed Aleyhisselam olsun. AMİN) gözde lazer ameliyatına mecbur kalmış olmanın üzüntüsü içerisinde hemşireye evraklarımı verirken sordum.

Ameliyatımı kim yapacak dedim.” Kadir Hoca” diye yanıt verdi. Rahatlamıştım. Bir asistan doktor yapacak diye endişeleniyordum ve buna müsaade etmekte istemiyordum. Gözde lazer bana göre en fazla riski olan bir ameliyat şekli idi. Yanlış bir yere uygulansa da uygulanmasa da lazer her ne şekilde olursa olsun yakıcı ve zamanla eritici bir özelliğe sahipti. Hasta dokulara yapılan bir lazer tedavisi çevresindeki sağlam dokuları da etkilemektedir. Doktorların çok iyi bildiği bu operasyonun sonuç şekli başka bir alternatif bulunamadığı ve halkımızın da “çok kolay lazer oldum, anlamadım” tarzı parlak düşünceleri nedeniyle nedense rağbet görmektedir. Aslında lazer uygulandığı yere bir mum alevinin mumu erittiği gibi eritmesine neden olmaktadır. Bu da yıllar sonra kanser olarak fatura edilmektedir. Kanser hastalarına uygulanan lazer tedavisinde neden iyi bir sonuç vermediği ve hasta bölge ya da çevresinin daha sonra tedavi edilemez yaralara uğramasının yegâne nedeni budur.

İşte bu düşüncelerle Kadir Hocanın ( Op.Dr.Kadir Eltutar ) yapacağını duyunca mecburen rahatladım. Bu konuda bir teyidi de asistan doktora dosyamı götürdüğümde sordum. Aynı cevabı aldım.

Saat 10:30 a kadar bekledim. Ve sıra bana geldiğinde Laser Fotokoagülasyon Ameliyatının yapılacağı odaya girdim. Küçük bir makinenin bulunduğu küçük bir odada yanımızda asistan doktor olduğu halde Dr. Kadir Eltutar beyin gösterdiği yere oturdum. 2002 yılında yaptığı katarakt ameliyatımdan sonra sürekli şükran duyduğum ve bir türlü görüşmeye imkan bulamadığım Kadir Hoca ile karşı karşıya idim. Hoş sohbet, babacan bir kişiliğe sahip olduğunu daha önce de yazmıştım. Sınava girecek öğrenci kadar heyecanlıydım. Yıllardır arkasından dua ettiğim, beni 30 yıl kullandığım gözlüklerden kurtaran ve mükemmel bir katarak ameliyatı yapan Kadir Hoca operasyona başladığını söyledi. Bismillahirrahmanirrahim diye başladığım duama devam edemeden ” bitti, geçmiş olsun” demesi bir anda oldu. Belki dakika sürmeyen bu operasyonda sadece göz merkezimde çıtır çıtır bir ses duydum. Geçmiş olsun dedi. Retina ameliyatımın da güzel göründüğünü belirtti. “Benden bu kadar, Doktoruna gidip gösterebilirsin” dedi.

Teşekkür ederek odadan çıktım. Bir duam da bu lazerin hakkımda şifa olmasıydı.. Ve kontrol gününe kadar hastaneden ayrıldım.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski