videoerk

İlaçları raporlu olarak alan vatandaşlar hastaneye uğramadan direk eczaneye giderek ilaçlarını alabilecekler.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı'nın ardından düzenlediği basın toplantısında konu hakkında açıklama yaptı.

erolkaranet olarak sürekli mücadelemizi verdiğimiz ve Sağlık Bakanlığı dahil tüm yetkililere "Sağlık Bakanı Bu Sesi Duysun..İlaç Yazdırma Çilesi Son Bulsun" ve "Yaşlısı var yatalağı var, bu uygulama bazen zulüm oluyor!" başlıklı yazılarımızla duyurmaya çalıştığımız raporlu hastaların ilaçlarını doktora uğramadan almaları Korona salgını tedbirleri doğrultusunda da olsa uygulanmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı'nın ardından düzenlediği basın toplantısında, "ilaçları rapora bağlı yaşlıların ve kronik hastalığı olanların, rapor süresi bitiminde hastaneye gitmeden ilaçlarını almaya devam edebilmelerine imkan tanındığını" belirten bir açıklama yaptı.


İLAÇLAR NASIL ALINACAK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'de yaptığı açıklamada, “Kronik hastalarımızın 1 Mart ve sonrasında süresi dolan sağlık raporları ve reçeteleri ikinci bir duyuruya kadar  geçerli olacak." dedi.

Yeniden Reçete Düzenlemelerine Gerek Kalmayacak

Kronik hastalığı nedeniyle sağlık raporuna dayalı olarak ilaç ve tıbbi malzeme alan hastaların yeniden reçete düzenletmelerine de gerek kalmayacak. Böylelikle kronik hastaların ve yüksek risk grubunda bulunanların reçete yazdırmak için sağlık hizmeti sunucularına başvurma zorunluluğu olmayacağına işaret eden Bakan Selçuk, bu sürede ilaç ve tıbbi malzeme bedelinin de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacağını belirtti.


Edinilen bilgiye göre, "Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tedbirler kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan duyuruyla kronik hastalığına ait raporu olan veya 1 Mart 2020 Mart ve sonrasında rapor süresi biten hastalarımız günü gelen raporlu ilaçlarını hastaneye gitmeden eczanelerimizden alabileceklerdir. Bunun için ilacın rapor kapsamında olması ve son altı ay içinde en az bir kez alınmış olması gerekmektedir. Sistem raporlu ilaçların bitiş tarihini mevcut uygulamada olduğu gibi 15 gün öncesi olarak kabul etmektedir. 1 Mart 2020 - 30 Haziran 2020 arası dönemde süresi biten ya da bitecek olan tüm raporların bitiş süresi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sistemde 30 Haziran 2020 olarak güncellenecektir. Medula sisteminden alınan çıktıya ilacı alan kişinin adı soyası TC Kimlik numarası ve imzası alınarak ilaçlar birer aylık dozlarda verilebilecektir. Uygulama hali hazırda başlamıştır. Sağlık Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda yapılan bu uygulamanın risk grubundaki hastaların hastane ortamına giderek başta Koronavirüs olmak üzere olumsuz etkenlerden uzak kalmalarını sağlaması anlamında çok değerli olduğunu düşünüyorum"

Korona tedbirleri kapsamın uygulanacak olan bu sisytemin salgın tehikesi geçtikten sonra da devam ettirilmesi en büyük dileğimiz.

Haber : erolkaranet

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski