videoerk

Raporlu ilaç kullanan hastaların doktorları ilaç yazdırmak için kullanmaları son bulsun.
Bu iş eczanede çözülsün.


Mesela aile hekimlerinin her ilacı yazma yetkisi yok. Yazsa da yetkisi olmadığı için sistem kabul etmediği için eczaneden alamıyorsunuz. . Aile hekimine boşuna gitmişi vakit harcamış ve aile hekiminin işini gereksiz yere  artırmış oluyorsunuz. Kesilen barkoda para ödediğiniz için gidenin hem parası hem de vakti boşa çıkmış oluyor.
Diyelim ki bir kalp ilacı alacaksınız. Sizi ameliyat eden kalp cerrahi doktoru da ilacı reçete edip yazıp verse eczaneden alamıyorsunuz zira o ilacı kardiyoloji doktoru yazacak. Bir de böyle bir durum var.
Yani her ilacı yazmak her doktorun yetkisinde değil.
*****
Hastalıkları için, tedavi için elinde ilaç alma raporu olan hasta ya da yakını hastanelere, doktorlara gitmesin. Aile hekimine gitmesin. Direk eczaneye gitsin. Eczaneci sistemden raporu görüyor. İlaç süresini görüyor. Sistemin dışında gereken süre içerisinde fazla ilaç veremeyeceği gibi, sistemin izin verdiği sayıda da ilacı verecektir. Kimse çile çekmeyecektir.. Aile hekimleri ya da hastane doktorlarına ilaç yazdırmak için kimse yollara düşmeyecek kapılara yığılmayacak.. Doktorun ve hastanenin yükü azalacaktır. Vatandaş çile çekmeyecektir.
*****
Bu nedenle Sayın yetkililer, SGK nın raporlu hastalara ait ilaç politikasında düzenlemeye gitmesi gerekmektedir. Bu işin tek çözüm noktası işin eczanede bitirilmesidir.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski