videoerkTürkiye’nin sağlığa açılan penceresi olan e-Nabız’ı kullanan kişi sayısı 14 milyonu aştı. Sağlık Bakanlığı vatandaşın hayatını kolaylaştırmak için e-Nabız’a entegre edilecek yeni programlar üzerinde çalışmasını sürdürüyor.

Yanlış doktora randevu bitiyor

Yeni yazılım üzerinde çalışan bakanlık, hastaların hatalı uzmanlık dalına başvurmasını önlemek hedefiyle “Neyim Var?” portalı için kolları sıvadı. Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü çalışma kapsamında vatandaşlar ekrandaki beden grafiği şikâyetlerini işaretleyecek. Ardından, yapay zeka uygulamalarının kullanılacağı portal, sanal hekim asistanı gibi işleyecek ve vatandaşa tıpkı bir hekim gibi maksimum 22 soru yöneltilecek. Verilen yanıtlara göre uygulama, 5 olası tanı tahmini yüzdesel olarak verecek ve başvurması gereken branşlar belirtilecek. Bu sayede hem her gün 120-140 bin kişinin yanlış klinikten randevu almasının önüne geçilecek hem de vatandaşın sorulara verdiği cevaplar gittiği hekimin ekranına düşeceği için hasta-hekim iletişimini güçlendirecek.

“Neyim var?” uygulaması e-Nabız dışında, randevu sistemi MHRS’ye de entegre edilecek. Böylece gereksiz ikinci ve üçüncü basamak sağlık tesislerine başvuruyu da azaltacak. “Neyim Var?” uygulamasının bir sonraki adımında ise acil servise başvurmayı düşünen hastalar için, yeşil alan bekleme süresinin gösterilmesi, kırmızı alan hastası ise direkt ambulans çağrılması gibi özellikler gündemde.

(Milliyet)

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski