videoerkTarım ve Orman Bakanlığı en son 1,5 yıl önce yayınladığı Taklit ve Tağşiş listesini güncelledi.

5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik” gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgileri kamuoyunun bilgisine sundu.

Gıda Dedektifi tarafından da verilen haberde "Bu çerçevede içeriğinde domuz eti, tek tırnaklı eti ve at eti tespit edilen diğer işletmelere ait tam listeyi aşağıda aynen yayınlıyoruz. Listede bu taklit ve tağşişleri yapan firmaları ve bu firmaların ürünlerine ait markaları bulabilirsiniz. Listede birçok farklı ilde üretim yapan işlenmiş et firmaları ve restoranlar yer alıyor. 

Bunlardan; Aydın’da faaliyet gösteren Almila Kafe’de bulunan köfte harcında domuz eti tespiti, Manisa’da faaliyet gösteren Çorbacı Yiğit Dinlenme Tesisleri’nde bulunan Dana etli Orman Kebabında domuz eti tespiti, Tekirdağ’da faaliyet gösteren Köfte hamuru ve köftede domuz eti tespiti, Mersin’de bulunan Kasım Kanbal Sucuklarında at eti tespiti, İstanbul Pendik’te faaliyet gösteren Harun Market’te ekmek arası dana kavurmada at eti tespiti, Adana’da faaliyet gösteren Bereket Ciğer’de satılan çiğ kıymada at eti tespiti, Mersin’de faaliyet gösteren Yüksel Et Market’te satılan kırmızı ette at eti tespiti ve İstanbul Fatih’te faaliyet gösteren Ağa Türk Mutfağı’nda sunulan dana eti kavurmada at eti tespiti dikkat çekiyor." denildi

Et ve Et Ürünleri kategorisinde ayrıca çeşitli illerde faaliyet gösteren restoranlar ve kasaplar da listeye taklit ve tağşiş yapan firmalar ve işletmeler olarak girmiştir. Bu doğrultuda markalar ile sunulan ürün içeriğinde ciddi anlamda tezatlıklar dikkat çekiyor. Öz Danacı markasıyla satılan sucuklarda kanatlı eti tespitleri, 5 yıldız markalı fermente sucukta Kanatlı eti tespitleri, Danacı Şallı markasıyla satılan üründe Baş eti tespiti, Zirve Danacı markalı üründe Kanatlı eti tespiti yapılmıştır. Bunun yanısıra Tekidağ’da faaliyet gösteren Köfteci Ali Usta’nın Tekirdağ Köftesi’nde Sakadat tespiti, Sakarya’da faaliyet gösteren Köfteci Apo’nun Dana eti köftesinde Kanatlı Eti tespiti yapılmıştır.

Bunun yanısıra listede Bitkisel yağ ve Margarin ürünlerinde taklit ve tağşiş yapan firmalar da açıklandı. Bu doğrultuda birçok farklı ilde farklı markalar adı altında üretim yapan firmaların taklit ve tağşişleri açıklandı. Bu çerçevede Sızma Zeytinyağı içeriğinde farklı tohum yağları tespitleri, Ayçiçek yağında yine farklı tohum yağları tespitleri, Natürel Sızma Zeytinyağı’na daha düşük kalitede zeytinyağı karıştırılması tespitleri yer alıyor. Listede bilinen markalar olarak Efendioğulları Zeytinyağı Üretim San.Tic.Ltd.Şti. tarafından Carrefour markasıyla üretilen Naturel Sızma Zeytinyağının C.2015-4 ve C.2016-1 parti no’lu ürünlerinde “düşük kaliteli zeytinyağı karıştırılması” tespiti, Savola Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından üretilen Yudum Egemden Naturel Sızma Zeytinyağı’nda “düşük kaliteli zeytinyağı karıştırılması” tespitleri yapılmıştır.

Yayınlanan listede ayrıca Süt ve Süt Ürünlerinde taklit ve tağşiş yapan firma ve işletmeler de yer alıyor. Buna göre tereyağına bitkisel yağ karıştıran firmalar çoğunlukta olmak üzere birçok taklit ve tağşişle karşı karşıyayız. Bunlardan en dikkat çekenleri ise Yoğurtta tespit edilen bitkisel yağ, süt harici yağlar ve jelatinler olmuştur. Bunun yanısıra listede lor peynirinde nişasta tespit edilen ürünlerin yanısıra yoğurt ve tulum peynirinde de nişasta tespit edilen ürünler yer almaktadır. A101'lerde marka olarak sıkça karşımıza çıkan Milkten tereyağı Bitikisel yağ içeriyor

Listede ayrıca arı ürünleri ve ballarda taklit ve tağşiş yapan firmalar da açıklandı. Listeye göre İstanbul, Ankara, İzmir, Yozgat ve Bursa’da üretim yapan çok sayıda firmanın ürünlerinde glikoz-fruktoz ilavesi ve protein değerleri arasında farklılık tespit edildi. Yani ballarda taklit ve tağşiş yapıldı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

"Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, "Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik" gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;

-Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,

-Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,

-Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve

-Firmaların "güvenilir gıda üretimi"nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. 

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ait 2816 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.  "   

Aşağıdaki listede firmalara ve markalara ait detayları bulabilirsiniz.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski