videoerkBeyaz ekmekten uzak durmak isteyenlerin yöneldiği ekmek türlerinde hile üstüne hile..

Doktorların bir çok insanın beyaz ekmekten uzak durması üzerine arayışa giren vatandaşlar başta Çavdar ekmek olmak üzere, kepek ekmeği, tam buğday ekmeği olarak adlandırılan ekmeklere yöneliyor.

Ne var ki bir çok fırın denetimsizliğin verdiği keyfilikle bu ekmekler istediği gibi hileler katarak gıda terörüne öncülük ediyor.

"Lifli ve posalı ekmekler kullanılmalı ama Türkiye'de dikkat etmek lazım. Bazı fırıncılar kepekli ekmeğe yüzde 10 oranında kakao kattıklarını söylüyor. Hamura kakao katarak renk veriyorlar. Denetimsizlik yaptırıyor bunu. Avrupa'da bir ürüne 'çavdar ekmeği' diyebilmek için, içinde yüzde 80 oranında çavdar unu bulunması gerekir. Türkiye'de kurallar asgari yüzde 10 diyor. " diyen uzmanlar bazı firmaların ürettikleri ekmeğe katkı maddesi ilave ederek, daha sağlıklı olduğu için tercih edilen ”tam buğday” ekmeği gibi göstermeye çalıştığını iddia ediyor

Tam buğday ekmeğinde, kepeğin tamamının un içinde olmasına rağmen esmer bir ekmek elde edilemeyeceği ifade edilirken bazı fırtıncıların halkın sağlığını hiçe sayarak " kakaoyu yakıp sulandırarak unun içine katıyorlar, bu da ekmeği esmerleştiriyor. " denilirken "Katkı maddeleri kullanılarak elde edilen bu ekmeklerin insan sağlığı açısından zararlı olabileceği" de iddalar arasında...

"Her siyah ekmek tam buğday ekmeği değil"

Beyazlayan çavdar ununa klasik çavdar ekmeğinin koyu rengini verebilmek için yine çeşitli katkılar, kakao, kahve, karamel, pekmez hatta iyice kızartılmış ekmek kırıntıları ilave edilmektedir.

Ekmeği beyazlatmak için karbonat katılıyor. Ekmeğin geç bayatlamasını sağlamak, su kaldırma oranını artırmak, olduğundan daha büyük göstermek amacıyla kabartmak gibi amaçlarla çok çeşitli enzim ve kimyasal madde kullanılıyor. Bu maddelerin bir kısmı belirli bir dozdan fazla kullanıldığında insan sağlığına zararlı hale gelebiliyor.

Kepekli ekmek ve çavdar ekmeği gibi özel ürünlerde bazı 'merdivenaltı fırınlarda' gıda boyası ya da kakao kullanılıyor.

Paket içinde dilimlenmiş olarak satılan ekmeklerin bayatlaması sonucu 'aflatoksin' oluşuyor.Bu nedenle bu tür ekmekleri alırken üretim tarihi ve son kullanım tarihlerine iyi dikkat etmek, paket açıldığında küf kokusu alınırsa ekmeği tüketmemek, hemen tüketilmiyorsa buzdolabinda saklamak gerekiyor.

Ekmeklerin içine konulduğu 'geri dönüşüm' ürünü poşetler ekmeğin kalitesini olumsuz etkiliyor.

Ekmek Ve Unlu Mamüllerde Yapılan Tağşişler

Ekmek: Bazı fırıncılar ekmeğin daha beyaz görünmesi için hamura renk ağartıcı gıda katkı maddesi, kireç, karbonat vb. ilave etmekte. Renk ağartıcı gıda katkı maddelerini aynı zamanda un üreticileri de kullanmakta. Bu nedenle içi anormal derecede beyaz olan ekmekleri tüketmemek gerekir. Kepek, çavdar ve tam buğday unu normal olarak koyu kahverengi değildirler. Bu sebeple kepek, çavdar ve tam buğdaydan üretilen ekmeklerin içi açık kahverengi olmalı. Ancak tüketicilerin beklentisi koyu kahverengi ekmekler olunca hamurun gıda katkı maddesi ile renklendirilmesi gerekmekte. Bu durumda da hiç kepek, çavdar ve tam buğday unu kullanmadan, beyaz ekmeğe kahverengi renk veren katkı maddesi ilave ederek üretilen ekmekler kepek ekmeği, çavdar ekmeği ve tam buğday ekmeği diye satılmakta.

Kurabiye: Kurabiye yapılırken bol miktarda margarin ya da tereyağı kullanılır. İmalatçılar kurabiye imalatında olabildiğince en ucuz yağları kullanmakta, bu yağlar bitkisel ya da hayvansal olabilir. Bitkisel kaynaklı olan yağlar çoğunlukla palm yağı türevleridir. Hayvansal kaynaklı olan yağların bu gibi durumlarda kaynağı meçhuldür.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski