videoerkDeprem tahmincileri korkulardan beslenerek fayda sağlıyor

Dinin şarlatanları, ekran hokkabazları olduğu gibi Depremin şarlatanları ve hokkabazları da mevcut.

Dinde olmayanı Dinde varmış gibi insanları tarih boyunca aldatan ve kendi çıkarları doğrultusunda olanlar gibi deprem içinde aynı sözleri söylemek mümkün.

Bir çok olayın, haberin ya da bilginin doğrusunu araştırarak insanların gerçeği öğrenmesine yardımcı olan Teyit.org adlı site bu kez Deprem soytarılarını incelemeye almış ve son yazısında "İstanbul’da 7 büyüklüğünde deprem olacağını belirten Dyson Lin’in hiçbir uzmanlığının olmadığını, Depremleri önceden bilmenin bilimsel olarak mümkün olmadığını, ve "Tahminciler korkulardan nasıl fayda sağlıyor?" ifadelerini kullanmış.İşte o yazının bir kısmı ;

"Deprem ülkesi Türkiye söylemi, hepimizin bildiği bir gerçeğin tek cümlelik özeti gibi aslında. Büyük bir alanı deprem tehlike bölgesi içinde bulunan Türkiye, her an yaşayabileceği olası sarsıntılarla da her zaman tartışma konusu. Yakın geçmişte Silivri’de meydana gelen deprem de mevcut tartışmaları bir kez daha gündeme getirdi.

Teyit olarak depremle ilgili haberleri doğrularken karşımıza çok ilginç bir dosya çıktı. Tayvan’da Dyson Lin isimli bir şahsın iddiasına göre İstanbul’da 10 gün içinde büyüklüğü 6 ila 7 olan bir deprem olacaktı. Dyson Lin’in iddiasını araştırırken, depremlerin önceden bilinmesi ve bu konudaki etkileşimin ciddi manipülasyonlara ve ticari bir pazara dönüşebileceğini fark ettik. Çünkü çoğumuzun hafızasında yer alan ve ciddi kayıplar yaşatan depremler bizleri daha kaygılı hale getiriyor. Böyle dönemlerde rasyonalite yerine, depremleri önceden bildiğini iddia eden insanların söylemleri hepimizde beklediğimizden daha büyük etkiler yaratabiliyor.

Tartışma Twitter’da @dysonlin1 isimli kullanıcının attığı tweetle başladı. Bu hesabın tahmini, kamuoyunda deprem kâhini olarak bilinen Frank Hoogerbeets’e ait olan Ditrianium organizasyonun Türkiye sayfası olduğunu iddia eden DitrianumTR ve Haber.com gibi sitelerde de yer aldı.

Depremleri tahmin etmek mümkün mü?

Bilim dünyasının sıkça tartışma yaşadığı konulardan biri, depremleri önceden tahmin etmenin mümkün olup olmadığı. Depremi önceden tahmin etmek üç nokta ile açıklanıyor, depremin büyüklüğünü, yerini ve tarih/saatini bilmek. Bilimsel olarak bu konuda şu anda net bir tahminde bulunmak mümkün görünmemekte. Bu konuda bir yazı kaleme alan Prof. Dr. Haluk Eyidoğan depremlerle ilgili bir olasılık hesabı yapılabileceğini, ancak depremi önceden bilmenin mümkün olmadığını söylüyor. Yer sarsıntısı öncesi yayılan P (Primary) dalgaları sayesinde erken uyarı sisteminden faydalanılabilir ama, sarsıntıyı hissettiren S dalgası ile P arasındaki farklılığın sadece birkaç saniye olması yalnızca geçici önlemler için kolaylık sağlayabilir.

Bilim insanlarının da göz önüne aldığı hesaplamalardan biri olan olasılık hesabı ise dünyada olan depremler, lokasyonları ve sıklıkları üstüne kurulu istatistiki bir yöntem.

Makalenin tamamı için tıklayınız

EMRE SAKLICA /  TEYİT ORG

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski