videoerk"Dijital Hizmet Vergisi" adı altında yeni bir vergi getiriliyor.

Dijital Hizmet Vergisi en çok ABD’li internet devlerini etkileyecek. Başta Google, Apple, Facebook ve Amazon gibi Türkiye’de de operasyonlarını sürdüren şirketlere gelecek verginin detayları.

İnternet üzerinden yaptığınız alışveriş, reklamlar, para ile satın aldığınız oyun ve uygulamalar, müzik ve film platformları başta olmak üzere pek çok teknoloji devi, dijital hizmet vergisi kapsamına giriyor.

Türkiyede, dijital ortamda sunulan her türlü reklam hizmetleri, sesli, görsel veya dijital herhangi bir içeriğin dijital ortamda satışı ile bu içeriklerin dijital ortamda dinlenmesine, izlenmesine, oynanmasına veya elektronik cihazlara kaydedilmesine veya bu cihazlarda kullanılmasına yönelik dijital ortamda sunulan hizmetler ile kullanıcıların birbirleriyle etkileşime geçebilecekleri dijital ortamların sağlanması ve işletilmesi hizmetlerinden elde edilen hasılat, Dijital Hizmet Vergisi'ne tabi olacak.

Bu hizmetlere yönelik dijital ortamda verilecek aracılık hizmetleri de aynı vergiye tabi olacak.

Teklifte, "dijital ortam", "dijital hizmet sağlayıcıları", "hasılat elde edilmesi", "hizmetin Türkiye'de sunulması", "finansal muhasebe açısından konsolide grup" kavramları tanımlanıyor.

Teklifle, Dijital Hizmet Vergisi'nin mükellefi ile sorumluları da belirleniyor.

Uygulama en az 20 milyon TL ya da küresel çapta 750 milyon Euro ve üzerinde gelir elde eden şirketlere uygulanacak.

Bu verginin mükellefi, “dijital hizmet sağlayıcısı” olacak. Türkiye’den elde edilen hasılatı 20 milyon TL’den aşağıdaysa veya dünya genelinde elde ettiği hasılatı 750 milyon Euro veya muadili yabancı para karşılığı TL’den az olanlar vergiden muaf olacak. Dijital hizmet vergisinin matrahı, ilgili vergilendirme döneminde verginin konusuna giren hizmetler nedeniyle elde edilen hasılat olacak.

Geçen yaz ilk kez Fransa tarafından uygulanan verginin benzerini uygulamaya hazırlanan Türkiye, bu sayede ciddi bir gelir elde edecek.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski