videoerk

Solunum egzersiz cihazının diğer bir adı da triflo olarak bilinmektedir. Solunum yollarına ait bronşit veya astım gibi hastalıkların tedavi sürecinde kullanılmaktadır.


Cihazın amacı solunum problemi yaşayan kişilerde akciğer kapasitesini artırmak ve nefes darlığını azaltmaktır. Bu cihaz ile yapılan egzersizler sayesinde solunum kasları da güçlenmektedir.

Solunum egzersiz cihazı (triflo) ile nefes alma, verme ve tutma gibi çalışmalar yapılabilir. Böylece akciğerler ve solunum kasları güçlendirilerek doğru nefes alma yetisi geliştirilebilir. Bu cihazla yapılan çalışmalar sırasında vücudumuzdaki dokulara daha fazla oksijen ulaşmaktadır. Bu sayede hücreler daha fazla enerji kullanırlar. Kan akışı hızlanır ve damarların genişlemesi sağlanır.

Sadece solunum hastaları değil sağlıklı bir kişinin de bu cihazlar ile egzersiz yapması fayda sağlayacaktır. Doğru nefes almak isteyenler, solunum kaslarını ve akciğer kapasitelerini geliştirmek isteyenler bu cihazları kullanmalıdır.

Kalp ameliyatı olmuş olan hastanın göğüs kafesinin açılması ve solunumun makine destekli olması nedeniyle akciğerlerde bir kapanma meydana gelir. 

Ameliyat sonrası akciğerin kısa sürede eski durumuna getirilmesi için en yetkili yöntem Triflo dediğimiz, akciğer egzersiz aletidir. 

Ameliyat sonrası hastaların akciğer kapasitelerinin artması, atelektazi oluşumunu önlemek ve ameliyat sırasında verilen anestezi nedeniyle zayıflayan solunum kaslarının kuvvetlenmesi amacıyla triflo kullanımı oldukça önemlidir. 

Egzersizler 6 hafta boyunca sürdürülmelidir. Uyanık kalınan süre içerisinde saat başı 10-15 akciğer egzersizi genellikle yeterli olmaktadır. hasta üflemeler arası mutlaka dinlenmelidir. 

Çok sık üflemeler baş dönmesi ve göz kararmasına neden olabilir. 

Triflo kullanımı hastaya öğretilirken hastadan bütün nefesini dışarıya vermesi, triflonun ağız kısmını ağzına yerleştirip derin nefes alması ve triflo içerisindeki topları yukarı kaldırması istenir. 

Bu işlem sırasında hasta çok fazla zorlanmamalı ve triflo hastaya uygun olmalıdır. 

Ameliyattan bir hafta önce triflo çalışmaları başlatılırsa ameliyat sonrası dönem hasta için daha kolay geçer.

TRİFLO’U ÜFLEMEYİ NE ZAMAN BIRAKMALIYIM ?

Kısaca Triflow denilen solunum egzersiz cihazları akciğerlerin en ince havayollarına kadar genişlemesine ve mukusun çıkarılmasına, ayrıca dokuların oksijenlenmesine yardımcı olur.

Çünkü ameliyat sırasında genel anestezi altında akciğerin normal temizlenme fonksiyonları durur. 

Böylece ince havayollarında mukus tıkaçları oluşması riski artar. 

Ameliyat sonrası karındaki kesilere bağlı olarak hastanın yüzeysel nefes alması da en uçlardaki havayollarının kapanmasını kolaylaştırır.

Triflow nasıl kullanılır? 

Hasta derin bir nefes alarak sırasıyla üfleyerek ve sonra içine çekerek topları havaya kaldırıp,mümkün olduğu kadar uzun süre havada tutarak bir tür solunum egzersizi yapmalıdır. 

Bu arada öksürüğünüz ve balgam çıkarma ihtiyacınız olabilir, çekinmeyin. Yara yerlerinizi elinizle destekleyerek öksürün ve balgamı çıkarın.

Ne zaman yapacağım derseniz ; ameliyatın ertesi günü kendinize iyice gelince başlayın.

İlk gün 30 dakikada bir 10 tane kadar , ikinci gün 20 , üçüncü gün 30 kadar üflerseniz zaten triflow ustası olursunuz. 

3 topu da havada tutuğunuz halde egzersize devam ettiğiniz 3 günün sonunda doktorunuz da yeterli buluyorsa triflow temel görevini yerine getirmiş demektir. 

Triflow’u eve çıkarken yanınıza alıp, bir hafta dolana kadar aralıklı olarak kullanmanızı öneriyoruz.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski