Son Eklenenler

İstanbul'a Yerleşmek İsteyenlere Eğitim Verilecek
İstanbul’un dünyanın sayılı kültür kentlerinden biri olması için ‘İstanbullu Kimliği’ geliştirilecek. Okullarda İstanbul dersi olacak, göçle gelenlere, taksici ve minibüs şoförleri İstanbulluluk eğitiminden geçirilecek

Sabah Gazetesinden Burak Erdem Çelik'in haberine göre İstanbul'u dünyanın sayılı kültür merkezlerinden biri haline getirmek için harekete geçen hükümet, İstanbul Kültür Eylem Planı'nın hazırlanması için düğmeye bastı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 11 - 12 Mayıs'ta düzenlenen İstanbul Kültür Çalıştayı'nda ele alınan ve devreye sokulacak eylem planının detayları şöyle:

İstanbul Kültür ve Sanat Konseyi kurulacak. Konsey resmi bir hüviyete sahip olurken, yapısı ve işleyişi sivil tutulacak. Gerekli kadrolar uzmanlardan seçilecek. Konsey, Kültür ve Sanat Politikaları kuruluyla işbirliği içinde çalışacak.

İstanbul'un tanıtımında potansiyel olduğu bilinen film sektörünün geçmişte olduğu gelecekte de yaşatılması için Hollywood benzeri film platoları kurulacak. Yüksek bütçeli uluslararası birçok yapım beyazperdeye İstanbul'la adım atacak.

İstanbul'un tarih boyunca oluşturduğu birikimle ortaya çıkan "İstanbullu Kimliği" üzerine çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda İstanbul Türkçesi, İstanbul Mutfağı ve İstanbul kültürü üzerine nitelikli eserler üretilecek. İstanbul Türkçesi'nin korunması için atölyeler açılacak.

OKULLARA İSTANBUL DERSİ

İstanbul'daki ilk ve orta öğretim müfredatında "İstanbul" dersi yer alacak. İstanbul bilgi, görgü ve zevk kültürünün (edep) eğitimi hedeflenecek.

İstanbul'da yaşayanları şehre entegre etmek ve İstanbullu kimliği oluşturmak için "Burası İstanbul","Ben İstanbulluyum" mottolu rozetler, tişörtler, hediyelik eşyalar üretilmesi şehre dair farkındalığı artıracak.

Şehirdeki taksici, garson, otobüs ve minibüs şoförleri gibi meslek erbabı profesyonel eğitimden geçirilecek. İstanbul'a taşınanlara "şehirde yaşam rehberliği" hizmeti verilecek.

Sosyal medyada fenomen olan YouTuber'lardan, kamu spotlarından istifade edilerek özgün İstanbul içerikleri oluşturmaları istenecek.

İSTANBUL GÖÇ MÜZESİ:

Göç ve göçmen kültürü bağlamında da şimdiye kadar iç göçler açısından yapılan tartışmalar gözden geçirilerek "İstanbul Göç Müzesi" kurulacak.

İstanbul'un mahalle kültürü haritası çıkarılacak. Türk edebiyatının önemli isimleri Refik Halit Karay, Attila İlhan, Orhan Veli Kanık, Peyami Safa, Samiha Ayverdi gibi ilk akla gelen pek çok ismin eserleri İstanbul mahalleleri/semtleri kavramının yeniden üretilmesinde yol gösterici olarak değerlendirilecek.

İnternet erişimine açık, sürekli güncellenen, bir maddenin farklı şahıslar tarafından yazılabildiği, okuyucuların da katkı sunabildiği geniş katılımlı yeni bir "İstanbul Ansiklopedisi" hazırlanacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

erolkara.net Bilmek Gerek Designed by Templateism.com Copyright © 2014

Tema resimleri sebastian-julian tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates