Beş yıl süren işgalin ardından 6 Ekim 1923 günü İstanbul’da sevinç ve gözyaşlarıyla karşılanan askerlerimize minnettarız. İstanbulumuzun kurtuluşunun 95. yılı kutlu olsun

KUTLAMA SÖZLERİ

Kadim şehir, Akıllı Şehir İstanbul’un düşman işgalinden kurtuşunun 95. yıldönümü hepimize kutlu olsun

6 ekim İstanbul'un kurtuluşu kutlu olsun.

Bugün İstanbul’ un Kurtuluşunun 94. Yılı Kutlu Olsun hepimize..

İstanbul, bizim tarihimizin ve uygarlığımızın bir özetidir. Istanbul'un kurtulusu kutlu olsun.

Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın. Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun..  İstanbul'un kurtuluşu kutlu olsun.

İSTANBUL'UN KURTULUŞU

İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 95'inci yılı kutlu olsun İtilaf Devletleri tarafından 13 Kasım 1918'de fiilen işgal edilen, tarih boyunca Türkiye'nin göz bebeği olan İstanbul'un işgalden kurtuluşunun 95'inci yılını kutluyoruz.

Tarih sahnesinde var olduğundan beri bağımsız yaşamış Türk Milleti, 1. Dünya Savaşı'nda müttefikleri yenilgiyi kabul edip savaştan çekilince yenilmiş sayıldı. İtilaf Devletleri donanmaları 30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması'na dayanarak 13 Kasım 1918'de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul'a girdiler. Fiilen gerçekleşmiş olan işgal, 16 Mart 1920 günü resmi işgale dönüştü.

6 Ekim 1923'te, 5 yıl süren düşman işgalinden kurtulan İstanbul'a, Türk Ordusu sevinç çığlıkları, mutluluk gözyaşları ve çiçek yağmuru altında girdi.

24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Barış Antlaşması'ndan sonra, 23 Ağustos 1923'ten itibaren İtilaf kuvvetleri İstanbul'dan ayrılmaya başladı. Son İtilaf birliği ise 4 Ekim 1923 günü Dolmabahçe Sarayı önünde düzenlenen bir törenle Türk bayrağını selamlayarak şehri terk etti.6 Ekim 1923'te ise Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu İstanbul'a girdi ve işgal resmen sonlandı. İşgal 4 yıl 10 ay 23 gün sürdü. Her yılın 6 Ekim'i böylece İstanbul'un kurtuluş günü olarak belirlendi ve kutlanmaya başlandı.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski

ADS

ADS