Youtube video kanalına video göndererek para kazanmaya çalışan youtuberlara bir şok daha youtube'dan geldi.

Geçtiğimiz yılın son aylarında başlayan Youtube gelir duyurusu üzerine ince elemeye başlayan youtube, teker teker youtuberları reklam gelirlerinden mahrum etmeye başladı.

YouTube, Aralık 2017 de YouTuber’ları yakından ilgilendiren bir duyuru yayınlamıştı. Buna göre son 12 ayda 4 bin saat izlenme ve en az bin abonesi bulunmayan kanalların para kazanma özelliğini kullanılmasına 22 Şubat’tan itibaren izin verilmeyeceğini söylemişti.

Geçtiğimiz aylarda Logan Paul skandalından sonra YouTube firması bir kez daha bazı yenilikler yapmak zorunda kaldı. Öncelikle, Google Preferred uygulamasının hesabındaki ayrıcalıklı büyük YouTube kanalların yaklaşık 10 bin kişilik insan çalışan tarafından yakın plana alınacağını açıklayan YouTube firması, reklam verenler firmalar için daha da güvenli bir alan oluşturacağını da belirtti. Her zaman olduğu gibi YouTube’da ne zaman büyük bir olay çıksa bundan her zaman küçük ve daha gelişmekte olan, az kitleye sahip olan YouTube kanalları oluyor. Maalesef bu durum da değişmedi ve YouTube, gelir alımını açmak için dahil olunması gereken Partner Programı’nın yeni kurallarını duyurdu.

Bu şartı karşılamayan kanallara YouTube tarafından e-posta yoluyla ve bildirim olarak uyarı yapılmaya başlandı ve zaman içerisinde onlarca kanal para gelirinden mahrum bırakılarak kimisini hepten kimisini de belirli süreler içerisinde gelir elde edemeyecek duruma getirdi.

Uygulama ile YouTube yönetimi, şartları karşılamayan kanalların para kazanma özelliğini devre dışı bırakmaya daha da devam edeceğe benziyor

YouTube’un para kazanma şartlarını karşılamayan kanallara YouTube üzerinden de bilgi notu paylaşılarak şu mesaj verildi;

"YouTube İş Ortağı Programı gereksinimlerinde yaptığımız değişiklikler sonucunda kanalınız artık para kazanmaya uygun değil."

YouTube, para kazanmak için en az 1000 abone bulunması zorunluluğu ve son 12 ayda 4.000 saat izlenme şartını karşılamayan kanallara ayrıca aşağıdaki e-postayla da bildirimde bulunarak yaptığı uyarıda şunları dike getiriyor.

Önce ingilizce olarak gönderilen metin..

"During a recent review, our team of policy specialists carefully looked over the videos you’ve uploaded to your channel videoerk and found that they are not in line with our YouTube Partner Program policies. As of today, your channel is not eligible to monetize and you will not have access to monetization tools and features. Please go to your monetization page to read more about the specific policy our specialists flagged.

We have a responsibility to ensure our community is safe for creators, viewers and advertisers, which means sometimes making difficult decisions like this one. At the same time, we understand that everyone makes mistakes. That’s why you’ll be able to reapply for the YouTube Partner Program in 30 days. If you make changes to your channel you may be able to get your monetization features back.


What this means for your channel

You still have access to most other creator features, and can:

Upload videos
Edit or delete your videos
Communicate with your audience
You cannot:

Monetize new or existing videos
Receive AdSense payments for past YouTube revenue
Earn revenue from YouTube Premium, channel memberships, or Super Chat
Contact the YouTube Creator Support team
There is no change to how your videos are promoted in our search and recommendation systems.

How to monetize again

We want you to have a chance to monetize again, but to do that you will need to make some changes to your channel.

If you want to re-enter the program, you should start by going to the monetization page to read more about the policy your channel violated. Then review your videos against our YouTube Partner Program policies and our Community Guidelines. The next step is to edit or delete any videos that violate our policies.

In 30 days you’ll see the option to reapply on the monetization page. If you reapply, our review team will carefully look over your content again. We will email you to let you know as soon as the process is complete (it may take up to several weeks). You can also check the status of your application on the monetization page.

Note that as mentioned in the Partnership Program Terms, the YouTube Terms of Service continue to apply to your use of the YouTube service even though your Partnership Program Terms are terminated.


- The YouTube Team"

Türkçesi ise...

"Para Kazanma
Hesap durumu: Şu anda para kazanmak için uygun değil Kanalınız, YouTube İş Ortağı Programı şartlarına uymuyor. 

YouTube İş Ortağı Programı'na katılmak için, 26 Eki 2018 tarihinden itibaren 30 gün içinde yeniden başvuru yapabilirsiniz. 

Kanalınızın para kazanma özelliği için uygun bulunmama nedeni

Kanalınız şu nedenle uygun bulunmadı:

İzinsiz kopya

Çoğu durumda başka bir kullanıcının içeriğini izin almadan yeniden yükleyemezsiniz. Not: İçerik sahibinin ismini belirtmek veya "Hiçbir telif hakkının ihlal edilmesi amaçlanmamıştır." beyanında bulunmak yeterli değildir. Telif hakkı ve adil kullanım hakkında daha fazla bilgi

Telif hakkına tabi olan bazı içerik türleri:

TV programı ve film gibi görsel/işitsel eserler
Ses kayıtları ve müzik besteleri
Resimler, posterler, makaleler ve kitaplar dahil görsel ve yazılı eserler
Tiyatro oyunu ve müzikal gibi drama eserleri
Video oyunları ve bilgisayar yazılımları

Bu ne anlama geliyor

Kanalınız artık YouTube'dan para kazanamayacak (reklamlar, YouTube Premium abonelikleri ve üyelikler gibi diğer para kazanma ürünlerinden elde edilen gelirler dahil). Kanalınız aynı zamanda kartlara ve bitiş ekranlarına erişimi de kaybedecek.

Yeniden Başvurmadan önce
Kanalınızın gelecekte onaylanmasını sağlayacak birkaç ipucu:

Kuralları gözden geçirin
Kanalınızın YouTube para kazanma politikalarına uyduğundan emin olun.

Kimseyi yanıltmaya çalışmayın
Diğer kullanıcılara ait içerikleri yüklemekten kaçının ve izlenme, beğeni ve abone sayısını artırmak için ödeme yapmayın.

Hazır olduğunuzda yeniden başvurun
Acele etmeyin ve her şeyin iyi göründüğünden emin olun. .............. itibarıyla dilediğiniz zaman yeniden başvurabilirsiniz."

Bu yazılanları dikkatle okursanız , bu herkese gönderilen şablon bir epostadır. Herkese aynı kalıpta maili gönderiyorlar.Mailde açıkça bir şekilde youtubeda para kazanmanın niçin iptal edildiği de net değil.

Gerçekten bu nedenlerden mi, youtube bu kanalların para kazanmasını engelliyor. Tabii ki hayır..

Olayın gerçek yüzü, Şunu da söyleyelim bunun asıl sebebi bu yeni kurallar değil. Öncelikle YouTube platform kanalların uzun zamandır görüntülenme sayısına değil de izlenme süresine önem veriyor. 

İzlenme oranı az olunca da haliyle gelirlerde 100 dolardan az olunca Youtube bunlarla uğraşmak istemiyor.
YouTube kanallarının izlenme süresi hem kanal için hem de YouTube için önemli bir kavram. 

Ancak , yoıutuberlara yolladığı şu mesaj çok düşündürücü..

"Kanalınıza yüklediğiniz videoları dikkatlice inceledi. Bu inceleme sonucunda videoların YouTube İş Ortağı Programı politikalarımıza uygun olmadığını tespit ettik" pek de doğru görünmüyor.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski

ADS

ADS