Son Eklenenler

E-Devlet Soyağacı Bilgileri Hatalı mı ?
E-devlette yoğun ilgi gösterilen 'soyağacı sorgulama' uygulamasında pek çok bilginin doğru olmadığı sosyal paylaşım sitelerinde bilgilerini paylaşan vatandaşlar sayesinde ortaya çıktı.

Bir çok vatandaş e-devlet sorgulaması üzerinden öğrendikleri soy ağaçları tablosuna göre nereden gelip nerede yerleştiklerini, soyadlarını, yerleşim yerlerini öğrenmek isterken belki 150 -250 yaşında bulunan yakınlarının halen sağ olduklarını görünce şaşırdıklarını dile getirdiler.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve e-devlet üzerinden erişilen Alt Üst Soy Belgesi’ne göre eskiden unvanlarla anılanlara soyadı tahsis edilmiş olması şaşırtıcı bulundu.

Soyadı Kanunu 1934 yılında yürürlüğe girmişti.

Bir zamanlar ana dili Türkçe olmayan kimi bölgelerimizde soyadı kanunu nüfus cüzdanlarının üzerinde yazılı bir ibareden öteye geçmemiştir. bu bölgelerimizin bazılarında kanun çıkmadan çok önce her sülale, herkesçe kabul görüp bilinen bir lakapla anıldığından soyadına resmi ve devlet işleri dışında hiçbir zaman ihtiyaç duymamışlardır. öyle ki, lakaplarından hoşnut olmayanlar bile soyadlarını kullanmaktansa kendi kendilerine lakaplar uydururlar. uydurulan bu lakabı da kendilerinden başka kimse bilmez.

Özellikle o yıllarda büyük bir çoğunluğu türkçe konuşmayı bilmeyen insanlara, kendilerine zorla türkçe soyadı bulmaları emredilince soy isimleri çıkmış Türkçe hüviyeti dolduran memurun da türkçeyi çat pat bildiğini unutmuş olacak ki, pek çok insan soyadında imla hatası taşır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

erolkara.net Bilmek Gerek Designed by Templateism.com Copyright © 2014

Tema resimleri sebastian-julian tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates