0
-- --
Korneanız ne kadar kalın? Göz haritanızı çıkardınız mı? Bunları yapmadan lazer ameliyatı için masaya yatmayın. Eğer korneanız öne doğru sarkıksa, gelişigüzel lazer ameliyatları hastalığınızı daha çok ilerletebilir

Sürekli göz numaranız değişiyor, her yıl gözlük değiştirmek zorunda kalıyorsunuz... Bu yüzden de lazer ameliyatı olmaya mı karar
verdiniz? Ameliyat masasına yatmadan önce 'göz haritanız' ve 'kornea kalınlığınız' yeterince incelenemezse; geri dönüşü oldukça zor bir hastalıkla karşı karşıya kalma ihtimaliniz var! Dünyagöz Etiler Hastanesi'nden Op. Dr. Aylin Kılıç, bin gözde bir görülen 'kerakotonus' (korneanın öne doğru sarkması) hastalığının, gelişigüzel lazer ameliyatlarıyla daha da tetiklendiği konusunda uyardı:

CİDDi BİR İNCELME
'Göz numaram artıyor' şikayetiyle gelen hastalarımızın göz haritalarına ve kornea kalınlıklarına bakıyoruz. Çift görme, karşısındaki ışıklarda yansıma ya da gözde öne doğru bombeleşme gibi belirtiler görülmese de haritalarda hastalık görülüyor. Çünkü korneada ciddi bir incelme sözkonusu. Eğer haritalara bakılmazsa, lazerle kornea inceltilerek sadece miyop ve astigmat tedavisi yapıldığında kerakotonusun tetiklenmesi muhtemel. Birçok başarısız görünen lazer uygulamasının ardından aslında hastada kerokotonus olduğu ortaya çıktı.


NASIL TEDAVİ EDİLİR?
OP. Dr. Aylin Kılıç, kerokotonus tedavisinde iki yöntem olduğunu söyledi: En yaygın olan halka tedavisi. Öne doğru fıtıklaşmış bir kornea var. Sivrilmiş yeri düzleştiriyoruz. O zaman hem hastalık duruyor hem de miyop ya da astigmat ilerlemiyor. CrossLink tedavisinde ise göze çok yoğun bir şekilde B vitamini damlatıyoruz ve Ultraviole A ışını tutuyoruz. Bu ikisi birleştiği zaman kornea tabakasını güçlü hale getiriyor. Halka tedavisi numarayı düşürür, miyobu da astigmatı da ortadan kaldırır. Ama CrossLink tedavisi de kerakotonusu durdurur. Bu yüzden iki yöntemi birlikte uygulamayı tercih ediyoruz.


Bilimsel makale olarak yayınlandı
İki meslektaşıyla birlikte, halka tedavisi ile CrossLink'i birleştirerek 105 hastada uyguladığını belirten Op. Dr. Aylin Kılıç, çalışmalarının Cataract and Refractive Journal dergisinde bilimsel makale olarak yayınlandığını söyledi.


http://www.aksam.com.tr/goz-haritanizi-cikarmadan-lazer-ameliyati-olmayin--128620h.html

Yorum Gönder

 
Top