0
-- --
TEOG sınavı hazırlık aşamasında hem aile hem de çocuklar ister istemez ruhsal açıdan kaygı yaşıyor, çocuklarda sınava çalışma arzusu ise daha da yoğunlaşıyor.

Peki sınava ders çalışmasının ötesinde nasıl hazırlanmalı..

İşte uzmanların görüşü

İyi dinlenmeli

Öncelikle sınava yaklaşılan son günlerde öğrencinin kendisini zihinsel olarak rahatlatması gerekiyor:

Öğrenci ve veliler zihinlerinde sınavlara yükledikleri anlamı değiştirmeli. Veliler çocuklarına sınavların önemini tabii ki anlatmalı ancak hayatlarının ve geleceklerinin onlar için sınavdan daha önemli ve değerli olduğunu vurgulamalıdır.
Hem öğrenci hem de veliler sınav öncesi gerçekçi sonuçlar üzerine değerlendirme yaparak, evde sınav stresinin hakim olmadığı huzurlu bir ortam yaratmalıdır.
Kaygıdan uzak, huzurlu bir ortam yaratmanın diğer bir yolu sınav arifesinde öğrencinin genel düzeni ve adaptasyonu dışında, örneğin uyku, yemek, ders çalışma rutini konusunda aşırı değişimler yaratmaktan uzak durmasıdır. Çünkü ani değişimler öğrenciye stres faktörü ve dolayısıyla kaygı olarak yansıyacaktır.
Öğrenciler sınav öncesi son günlerde düzenli uyumalı, beslenmeli, aşırı ders çalışmadan sadece tekrara yönelmeli, siber ortamlarda çok fazla boş vakit harcamamalıdır.

Son günler için öneriler

Sınavdan bir gün önce TEOG ile ilgili bir haber veya yazı görmek kaygıyı artırır. Bu sebeple algıyı olabildiğince başka yöne çekmek gerekir.
Sınavdan önceki son birkaç gün hatırlama amacıyla konular gözden geçirilebilir ancak tam anlamıyla ders çalışmak yanlıştır ve kaygıyı artıracaktır.
Sınavdan önce beslenmeye önem verilmelidir. Bu, konsantrasyonu artıracaktır.
Sınav öncesinde uyumakta zorlanan öğrenci ılık bir duş alıp rahatlamalıdır.
Sınav evrakları ve sınavda kullanılacak araç gereçler önceden hazırlanmalıdır. İki adet yumuşak uçlu kalem, silgi, kalemtıraş, su ve kağıt mendil mutlaka alınmalıdır.
Sınav sabahı iyi bir kahvaltı yapılmalı, çok şekerli ve sıvı gıdalar tüketilmemelidir.
Sınava her zamanki soru çözme stili ile başlanmalıdır. Zamanı iyi kullanmak için sorular acele okunmamalıdır. Önemli noktaların altı çizilerek zaman iyi yönetilmelidir.
Çözmekte zorlanılan sorular üzerinde vakit kaybedilmemeli, diğer sorulara geçilmelidir.
Yanlış cevaplar doğruları etkilemeyeceğinden hiçbir soru boş bırakmamalıdır.

Odaklanın

Nefes terapisi, öğrencinin rahatlayacağı, dikkatini tekrar sınava vereceği ve sınav öncesi ya da esnasında yaparken kimsenin dikkatini dağıtmadan uygulayabileceği bir yöntemdir:

Öncelikle oturma pozisyonunda olmayı tercih ediyoruz. Eğer sınav öncesindeyseniz yere bağdaş kurarak, sırtınıza bir yerden destek alarak oturabilirsiniz.
Uygulama sırasında zihninizde oluşturduğunuz olumsuz düşünceleri bir kenara atarak odak noktasını, mesela arzulanan okul veya konumu düşünün.
Son adımda kendinizi en gevşemiş hissettiğiniz an burnunuzdan derin nefes alın. Nefesinizi tutarak içinizden 4’e kadar sayın ve nefesinizi yavaşça ağzınızdan verin. Bunu en az 10 kez ya da kendinizi rahatlamış hissedinceye kadar yapın.
Tüm bu öneriler dikkate alındığında sınav öncesinde ya da esnasında stres ya da kaygı yaşanmasının engellenebileceğini unutmayın.

Yorum Gönder

 
Top