Kurumların Teknolojik Arıza Durum Haritaları Bir Tık Ötede.


Downdetector adıyla yayın yapan Hollanda menşeli bir şirket Türkiye ve Dünyadaki belli başlı kurumların arıza haritalarını çıkartarak, hangi, bölgede arıza olup olmadığını harita üzerinde gösteriyor.
TTNET'in 05.01.2017 Arıza Durum Haritası

Downdetector dijital dünyanın meteoroloji uzmanı olarak görülüyor. Teknolojide herhangi bir sıkıntı gerçekleştiğinde tıpkı hava durumu tahminlerinde olduğu gibi, servis kesintileri ve arızaları harita üzerinde gösteriliyor

Daha somut bir tanımlama ile downdetector, her türlü teknik servisin anlık durumu, kesinti ve arızaları hakkında bilgi veriyor. Kullanıcıların hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olarak gördükleri her türlü sistemi takip etmeyi hedefliyor. Takip ettiğimiz servisler içinde internet servis sağlayıcılarını, mobil operatörleri, havayollarını, toplu taşıma araçlarını ve diğer online servisleri sayabiliriz.

Downdetector, mevcut birçok servisin ciddi bir sorunun ortaya çıkması durumunda, kullanıcılarını aslında pek de o kadar iyi bilgilendirmediği düşüncesinden ortaya çıkmıştır. Herhangi bir sorunla karşılaşan kişiler genellikle servis sağlayıcısı ile iletişime geçer ya da herhangi bir gelişme olup olmadığını öğrenmek için medyaya yönelir, halbuki gerçekte neler olduğunu en iyi bilen kullanıcının kendisidir.

Nisan 2012’de den beri internetteki yerini alan Downdetector Türkiye'de kullanıcıların en fazla şikayet ettikleri kurumlardan TTNET, Türktelekom, Bedaş, Turkcell, Avea, Sosyal Paylaşım Siteleri, Bankalar,

Downdetector nasıl çalışır?
Downdetector çesitli kaynaklardan durum raporlarını ve şikayetleri toplar. Yazılımımız bu verileri anlık olarak analiz ederek, arızaları ve hizmet kesintilerini ortaya çıkar çıkmaz otomatik olarak tespit eder. Analiz ettiğimiz kaynaklardan biri de Twitter’daki şikayet tweetleridir.

Sistemimiz, bu şikayetleri toplar ve toplam şikayet sayısı belirli bir ortalamayı geçtiğinde bu şikayetleri öenmli bir sorun/arıza ya da kesinti olarak tanımlar. Her firmanın durumunu ayrı bir sayfada inceliyoruz ve sorun belirlendiğinde bir güncelleme bilgisi yayınlıyoruz. Eski raporlar ise arşiv linkinin altında ya da “Arızalar” başlığının altında bulunabilir.

Durum sayfalarında hangi bilgileri görüyorum?

Her bir durum sayfası takip edilen şirketi kısaca tanımlar. Hemen altında problemlerin sayısını gösteren bir grafik bulunur. Grafiğin altında ziyaretçileriin yorum yapabilecekleri bir alan vardır. Yorum bırakmak için Facebook hesabınızın olması ve bununla giriş yapmanız gerekmektedir. Bu yorumların yer aldığı alandan sonra kullandığımız yazılımın söz konusu şirketle veya hizmetle ilgili olduğunu tahmin ettiği tweetler yayınlanmaktadır. Hem yorumlar hem de tweetler muhtemelen potansiyel sorunlara ilişkin ek bilgi içerecektir.

Sağ taraftaki sütun takip edilen şirketin (eğer mevcut ise) iletişim bilgilerini içerir, ayrıca şirketin resmi Twitter adresinden gönderilen son tweetler de burada yayınlanır.

Grafik son 24 saatte ulaşan şikayetlerin her 15 dakikada bir derlenmiş halini gösterir (mavi çizgi). Bir kişinin şikayette bulunması bizim açımızdan çok önemli bir sorun olarak algılanmaz: örnek vermek gerekirse, hiçbir arıza ya da kesinti söz konusu olmadığında da telefon düşmeyebilir; böyle durumlarda akıllı telefonunuzu açıp kapatmanız bile internet ile ilgili yaşanan bir sıkıntıyı giderebilir. Gün boyunca buna benzer –aslında çok ciddi bir soruna işaret etmeyen- pek çok şikayet alıyoruz ki bu şikayetlerin sayısı kullandığımız grafiğin temelini teşkil ediyor ve kırmızı çizgi ile gösteriliyor.

Eğer mavi ve kırmızı çizgiler üst üste ise rahatlıkla ortada önemli bir sorun olmadığını söyleyebilirsiniz, ya da muhtemelen yukarıda bahsettiğimiz, çözümü oldukça basit olan bir sorunla karşı karşılaşan kişilerden biri olabilirsiniz. Eğer mavi çizgi kırmızı çizginin üzerine çıkmaya başladıysa bu önemli bir sorun olduğuna işarettir. Yukarıdaki grafikte bir kablo servis sağlayıcısının geçmişte yaşadığı bir arızanın nasıl göründüğünü göstermektedir.

Sitenin web adresi:  downdetector.web.tr

Haber: erolkarasiteleri

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder