0
-- --
HAZIR giyim sektörü, ihracatta olduğu gibi üretimde de ciddi sıkıntıyla karşı karşıya. Tekstil ürünlerinin ucuz diye uzakdoğu ülkelerden getirilmesi yüzünden Türkiye'de üretim yapılan yerlerin kapanmasına sebep olan dış giyimciler kara kara düşünmeye başladı. Çünkü piyasada bu sıralar astar krizi yaşanıyor.

Astar, hazır giyim sektöründe başta ceket, pantolon, kaban, mont olmak üzere birçok üründe kullanılıyor. Daha çok asetat iplikten üretilen ve Türkiye’de yeteri miktarda üretimi olmayan bu ürün Türkiye’ye başta Güney Kore olmak üzere Uzakdoğu ülkelerinden geliyor. Ancak son günlerde TL’deki aşırı değer kaybı nedeniyle hemen her ithal üründe olduğu gibi astarda da ithalat pahalandı. Bu yüzden de bu ürünün girişi durma noktasına geldi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Fayat, pantolon ve ceketlerde kullanılan yüzde 100 polyester astarın Türkiye’de sadece Bursa’da bir iki fabrikada üretildiğini belirtiyor. Fiyatı petrole ve ABD Doları’na endeksli olan bu ürünün daha çok ithal edildiğini ifade eden Fayat, yerli üretimin maliyetinin yüksek olduğunu, bu nedenle Uzakdoğu’dan ithal edilen ürünlere göre yüzde 150 oranında daha pahalıya satıldığını dile getiriyor. İthal edilen astarın yüzde 85’inin Güney Kore’den geldiğini belirten Fayat, son günlerde yaşanan sıkıntının dövizdeki dalgalanmadan kaynaklandığını söylüyor.

Türkiye ile Güney Kore arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) bulunduğunu hatırlatan Fayat, dolayısıyla bu ülkeden ithal edilen astarın gümrüksüz olarak getirildiğinin altını çiziyor.

Gerek Avrupa’da gerekse Türkiye’de çeşitli firmalara takım elbise, ceket, pantolon ve kaban üreten AK Tekstil, erkek giyim üretiminde önde gelen firmalardan. Günde yaklaşık 2 bin parça üretim yapan firmada 400 kişi çalışıyor. Erkek giyim markası Daffari’nin de sahibi olan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Umut Bağlı da birçok üretici gibi bu sıralar astar bulmakta sıkıntı yaşadıklarını ifade ediyor.

Uzakdoğu’dan ithal edilen astarın yaklaşık yüzde 85’i Güney Kore’den geliyor. Bu çerçevede bakıldığında Güney Kore’den ayda en az 15 milyon metre astar geldiği tahmin ediliyor.

Para Dergisi

Yorum Gönder

 
Top