0
-- --
Facebook, whatsapp, instagram gibi sosyal paylaşım siteleri gibi üzerinden yapılan cinsel içerikli şantajlar arttı. Yetkililer bunun toplum üzerinde vahim sonuçlar doğurabileceği konusunda uyarıda bulundular.

Uzmanlar, genelde 15 -30 yaş insanların düştüğü tuzaklara karşı dikkatli olunmasını isterken anne ve babaları çocuklarının genelde cep telefonlarından yaptıkları kameralı görüşmeler konusunda hassas olmaya çağırdı.Uluslararası suçlular, iş adamlarını veya başarılı öğrencileri hedef alarak onları webcamde cinsel içerikli davranışlar yapmaya teşvik ediyor. Bu görüntüleri kaydeden çete, iş adamlarına “eğer istediğimiz parayı ödemezsen görüntülerini ailene, arkadaşlarına ve ortaklarına göndeririz” tehdidinde bulunuyor.

Yakın zamanda bu suçtan dolayı İngiltere’de, 18-24 yaşları arasındaki 4 kişi intihar etmişti. Bu yıl açıklanan sayılar 864 adet benzer vakanın polise bildirildiği gerçeğini ortaya çıkardı. Bu, 2015’tekinin iki katı büyüklükte. Beş yıl önce buna benzer olaylar, yalnızca birkaç kişinin başına geliyordu.

“Bal tuzağı aktörleri” olarak da adlandırılan bu aktörler, para aklama çeteleri ile çalışıyorlar. Facebook gibi sosyal ağların yanı sıra evlilik sitelerinde de bu tarz olayların olabileceği yetkililer tarafından kaydediliyor. Seçilen hedefler genellikle parayı ödeyebilecek ve ailesi olan kişilerden oluşuyor.

http://www.webtekno.com/

Yorum Gönder

 
Top