0
-- --
IKEA'nın MALM serisi şifonyerleri Amerika'da yasak edilmesine rağmen Türkiye'deki mağazalarında satışının devam etmesi tepkilere neden oluyor


Mobilya ve ev aksesuarları mağazalarından IKEA üç çocuğun ölümüne neden olan şifonyerlerle ilgili kendisine açılan davada tazminat ödemeyi kabul etti.

NTV'nin sitesinde yer alan habere göre, yaşları bir ile iki arasında değişen üç çocuğun ölümüne sebep olan şifonyerler ABD'da yasak ürünler arasına girerken, Türkiye'de satışının yapılması tepkilere neden oluyor.

IKEA üç çocuğun ölümüne neden olan şifonyerlerle ilgili kendisine açılan davada tazminat ödemeyi kabul etti.

NTV'nin sitesinde yer alan habere göre, yaşları bir ile iki arasında değişen üç çocuğun ailesine IKEA tarafından ödenecek tazminat ise 50 milyon dolar. IKEA ayrıca çocuklar adına hastanelere 50'şer bin dolar bağışta bulunacak. 50 milyon dolarlık tazminat üç aile arasında eşit bir şekilde paylaştırılacak.

IKEA son iki yılda yaşanan ölümlerin ardından yaklaşık altı ay önce MALM serisi şifonyerlerin dünya genelinde toplanmasına karar vermişti. IKEA dünya genelinde toplanacak 29 milyon adet şifonyer için geri ödeme yapılacağını da duyurmuştu.

Malm serisi şifonyerler dünya genelinde son 13 yılda 65 milyon adet sattı. ABD'de satışı durdurulan ve IKEA'nın ülkede satış yapan internet sitesinden kaldırılan Malm serisi ürünleri, IKEA Türkiye'nin internet sitesinden satılmaya devam ediyor.

Yorum Gönder

 
Top