Son Eklenenler

Şehit olan işçilerin hakları


Vatanımızı ve milletimizi korumak için  terör saldırısında şehit olankamuda veya özel işyerlerinde çalışan işçilerimiz var. Şehit olan  işçilerin ve yakınlarının haklarını açıklayalım.


Yakınlarına maaş bağlanması
Ölenin 1800 gün prim ödeme gün sayısı varsa veya işçi statüsünde(4/a’lı olarak) işe girişle ölüm tarihi arasında 5 yıl geçmiş ve bu süre içerisinde borçlanma süreleri hariç  900 gün prim ödenmişse hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanacak.
Kıdem tazminatı ödenmesi
Ölen işçilerin aynı işverene ait işyerlerinde çalışmaları bir yıl veya üzerinde ise hak sahiplerine (mirasçılara) kıdem tazminatı ödenir. Mirasçıların miras hisselerini gösterir belge ile birlikte işverene/işyerine müracaat etmeleri gerekiyor.
İhbar tazminatı ve izin ücreti ödenmesi
İhbar tazminatı söz konusu olabilmesi için işverenin işten çıkarması gerekiyor. Burada böyle bir durum söz konusu olmadığı için ölen işçilere ihbar tazminatı ödenmeyecek.   Ölen işçi yıllık izin kullanmamışsa yıllık izin paraları mirasçılara ödenir.   Örnek: Ölen işçinin 2014 yılında kullanmadığı 20 gün izni varsa bu 20 günlük izin parası ölenin son ücreti üzerinden hesap edilerek mirasçılara ödenmesi gerekiyor.
Cenaze yardımı yapılması
Cenaze  yardımı, sırasıyla sigortalının eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine ödenir. 2016’da  için 489 TL cenaze yardımı yapılıyor.
Ayrıca 5233 sayılı Kanunun 9.maddesine göre  nakdi yardım da yapılıyor.
Arif Temirhttp://www.gunes.com/yazarlar/arif--temir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

erolkara.net Bilmek Gerek Designed by Templateism.com Copyright © 2014

Tema resimleri sebastian-julian tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates