0
-- --
FETÖ operasyonları ile başlayan görevden almalar sonucunda askerlik hizmetini yapmayan polislere askerlik yolu açılmış oldu. Böylece görevden alınanlar askerlik hizmetlerini de yapmak zorunda kalacak..Polisler 2011 yılına kadar meslek içerisinde veya meslekten önce askerliklerini yapıyorlardı. Ancak 2011 yılında askerlikle ilgili olarak yapılan bir düzenleme ile Şubat 2011 den itibaren polislerin askerlik durumu bazı şartlar altında kaldırıldı. Kaldırılmaya ilişkin karar Resmi Gazete'nin 8 Şubat 2011 tarih ve 27840 sayısında ASKERLİK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA DAİR KANUN başlığı altında yayınlanarak yürürlüğe girmişti.

Değişiklik " 21/6/1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir. “EK MADDE 7 – Emniyet Teşkilatı kadrolarında kadro ve/veya rütbeleri ile ilişkisi devam eden Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup personel ile polis eğitim ve öğretim kurumlarında öğrenim görenler veya bu kurumların giriş sınavlarını kazananlardan askerlik hizmetini yapmamış olanların her türlü askerlik işlemleri ertelenir." şeklinde belirlenmiş ikinci bir şart olarak da " On yıllık süre, polis eğitim ve öğretim kurumlarından mezun olarak fiilen göreve başlanılan tarihte başlar. On yıllık süreyi tamamlamadan herhangi bir nedenle Emniyet Teşkilatından ayrılan, başka kuruma nakledilen veya bu süre içinde meslekten ilişiği kesilen personel, ilgili kanun hükümlerine göre askerlik hizmetini yerine getirir." denilmişti.

Buna göre FETÖ operasyonları ile birlikte görevden el çektirilen, meslekten atılan polis memurları içerisinde 10 yıl fiili hizmeti dolmadan meslekten ihraç edilen veya kendileri istifa eden polisler askerliklerini yapmamış sayılacağı için silah altına alınmış olacaklardır.

erolkarasiteleri Haber Merkezi

Yorum Gönder

 
Top