videoerk

Nüfus memurlarına ‘cinsel istismar’ a ortak olma ve gizleme, bildirmeme suçundan dolayı soruşturma açılmaya başlandı. Suçu sabit görülenlere iki yıla kadar hapis talebiyle dava açılacak.

Habertürk’te yer alan habere göre soruşturma sürecinde, cinsel istismarın yetkili makamlara bildirilmediği gerekçesiyle doğumları tescil eden ve onaylayan nüfus memurları hakkında ‘kamu görevlisinin suçu bildirmemesi’ suçu nedeniyle soruşturma açılıp açılmayacağıyla ilgili ‘görüş’ ihtiyacı doğdu.

Başsavcılık, kendisi de çocuk olanların çocuklarının nüfusa tescilini yapan memurların hukuken sorumlu olup olmayacaklarını Adalet Bakanlığı’na sordu.

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, 15 yaşını tamamlamamış çocuklara karşı işlenen her türlü davranışın cinsel istismar kapsamında değerlendirildiğini ve şikâyete bağlı olmadığını, mağduriyete bakılmaksızın bildirilmemesinin suç olduğunu iletti.

Bu görüşün ardından nüfus kaydını yapan ve savcılığa bildirmeyen nüfus memurları hakkında soruşturma başlatıldı. TCK’nın “Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi” başlığını taşıyan maddesi, 2 yıla kadar hapis öngörüyor.

http://www.birgun.net/haber-detay/nufus-memurlarina

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski