0
-- --
Ülkemizde devam etmekte olan OHAL sürecinde, siber güvenlik konusunda da önlemler alınmaya devam ediyor. Kamu kurumlarına mesajlaşma uygulamaları konusunda uyarıda bulunuldu.


Kamu kurumlarına anlık mesajlaşma uygulamaları uyarısı

Günümüzde siber güvenlik denilince akıllara, genellikle e-posta ve sosyal medya hesaplarının güvenliği geliyor. Ancak, devlet kurumlarında oluşan küçük bir güvenlik açığı, kritik verilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine neden olabildiği için çok daha fazla önem taşıyor.

Türkiye'nin Yeni Siber Güvenlik Planı! Türkiye'nin Yeni Siber Güvenlik Planı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, siber saldırılara karşı hazırlıklı olmak ve...
Geçtiğimiz günlerde detaylarını sizlerle paylaştığımız Ulusal Siber Güvenlik Eylem Planı ile siber güvenlik konusunda ciddi önlemler alınmaya başlanırken, Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü'de kamu kurumlarına bir uyarıda bulundu.

Milli mesajlaşma uygulamaları kullanılmalı

Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderdiği gizli kodlu yazıyla çalışanları, başta WhatsApp olmak üzere Viber, Telegram gibi anlık mesajlaşma uygulamaları konusunda uyardı.

Kurum mahremiyetini içeren görüşme ve yazışmaların anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinden yapılmaması gerektiğinin belirtildiği uyarı yazısında, kritik görev icra eden kurumlarda çalışan personellerin görevi sırasında yanında bulundurduğu akıllı cihazın görevin gizliliğini tehlikeye düşüreceği bilinciyle hareket etmesi gerektiği ifade ediliyor.

Akıllı cihazlar içerisinde oluşabilecek bir güvenlik açığı nedeniyle zararlı uygulamalar sayesinde her türlü bilgiye ulaşılabileceğinin özellikle vurgulandığı yazıda, alternatif olarak milli uygulamaların kullanımının yaygınlaştırılmasının gerektiği belirtiliyor.

http://shiftdelete.net/kamu-kurumlarina-whatsapp-uyarisi-76902

Yorum Gönder

 
Top