0
-- --
Demokratik Sendikalar Federasyonu (DESK) Genel Başkanı Muzaffer Kala ile Yeni Emekliler Birliği Sendikası Genel Başkanı İsrafil Odabaş;


"Yıllardır emeklileri çocuklar gibi kandırıyorlar. Bankalar emekliye kredi verirken bolca faizler alıyor ama emeklilerin milyarca liasını her ay kasalarında işleten Bankalar, Emeklilere gelince promosyon bedeli ödemememek için köşe-bucak kaçıyor. Bu işin vebali Çalışma bakanlığınındır. Özel Bankalar promosyon vermiyor ise devletimizin bankaları var. Bakanlık, Devlet bankaları ile bir rakamda anlaşsın, ilan etsin promosyn bedelini, Böylelikle Özel bankalar emekliler ile mecburen pazarlığa oturacaktır. Çalışma bakanı bu işi çözmesi gerekirken, şimdi topu Başbakana atıyor. böyle sorumsuzluk olur mu? Hani emeklilerin kurban paraları, Hani Sendika kurma hakları? Mahkeme kararları olmasına rağmen, Emekli sendikalarına; Sendika tüzel kişiliği verilmiyor ve dolayısı ile de Emekli Sendikaları üyelerinin aidatlarını maaşlarından kesemiyor. Çünkü; devlet, sendika olarak kabul etmiyor. Devleti yönetenler; emeklilere yapılan bu haksızlığa ve insafsızlığa acilen son vermelidir" derlerken;

Hükümet kanadından yine bir "Emekilere müjde haberi" daha geldi.

Konu aynı;

"Emeklilere promosyonu Başbakan Yıldırım çözecek. Bankalardan, maaşa göre promosyonda tekliflerini artırmaları istenecek" deniliyor.

Başbakan Binali Yıldırım ise , ‘Yıl sonuna kadar bir esasa bağlayacağız’ dedi.

Memurlar gibi banka promosyonu almak isteyen emekliler için kararın yakın olduğu belirtildi. Başbakan Binali Yıldırım, yılbaşına kadar promosyon konusunu çözüme kavuşturacak.

Kısa süre içinde Türkiye Bankalar Birliği ile görüşecek olan Başbakan Yıldırım, promosyon teklifinin artırılmasını isteyecek. Ağırlıklı olarak promosyonun maaşa göre belirlenmesi üzerinde duruluyor.

Tutar değişecek Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, promosyonda 3 yıllık dönem için, maaşı bin liranın altında olanlara 120 lira, bin-2 bin lira arasında olanlara 250 lira, 2 bin liranın üstünde olanlara ise 450 lira rakamının ortaya çıktığını açıklamıştı.

Ancak daha sonra bu tutarlarda artış olduğu kamuoyuna yansıdı. Bankaların promosyon için son teklifinin; maaşı bin liraya kadar olan emekliler için 330 lira, maaşı bin-2 bin lira arasında olan emekliler için 400 lira, aylık maaşı 2 bin liranın üstünde bulunanlar için ise 450 lira olduğu belirtiliyor.


TOP BAŞBAKAN'DA

Başbakan Yıldırım, bankacılarla yapacağı görüşmede bu tutarların artırılmasını isteyecek. Emeklilere verilecek promosyon konusunda Bakan Müezzinoğlu'nun pası kendisine attığını belirten Yıldırım, "En fazla 3 yıl mevduat tutma süresini esas alarak bir formülde sona, neticeye yaklaşmış durumdalar. Onu da yıl sonuna kadar bir esasa bağlayacağız" diye konuştu. Anlaşmanın yapılmasının ardından emeklilerin promosyonu alması için 3 yıl süresince bankasını değiştirmemesi gerekecek" dedi  

http://www.haber2000.com/

Yorum Gönder

 
Top