videoerk

İnsanların gözünde din adamı terbiye timsali olarak görülür.
Ağızlarından hayır çıkar, dillerinden dua dökülür, diye bilinir. Bilinir de hayatın gerçek akışı içerisinde hayal kırıklığı yaşanır.
Bilir ki, insanlar din adamı küfür etmez. Yakışmaz,Yakıştırmaz.
İnsandır neticede, belki bam taline basıldığında o da olağan olarak küfürlü ( sinkaf) konuşmaya başlar.
Ancak çığırından çıkmış halde ve kamuya açık bir yerde sürekli küfürlü konuşmaya başlayan din dörevlilerinin her fırsatta ağızlarını bozmaları camiaya, kuruma zarar verir.
Bundan 4-5 yıl önce dinihaberler.com haber sitesinde başyazarlık yaptığım günlerde bazı yazılarımıza din görevlilileri sinkaflı yorum yapardı.
Hatta makale konusu yapmış ve "Utandıran Yorumlar" başlığı ile bir yazı yazmıştık.  Bu yazımızda ağzı bozuk din görevlilerinden söz etmiş ve bunun yakışmayacağını belirtmiştik.
Hali hazırda din görevlilerinin sosyal paylaşım sitelerindeki yorumlarını takip ettiğimde işin çığırından çıktığını daha fazla görmeye başladık.
Hatta bu tepki hassas okurları da üzmüş olacak ki, dayanamamış Türkiye'nin en büyük memur portalı olam memurlar.net'te konuyu dile getirmiş.
"Memurlar.net diyanet formunu kapatmalı... utanıyorum" başlığı ile derdini, sıkıntısını dile getiren dava_adamı_63 rumuzlu uatndığını dile getirmiş.

Düşüncelerini, "Özellikle son bir kaç haftadır bu forum diyanet camiasının mensuplarının bulunduğu bu bölümde çok açık söylüyorum ve lafı uzatmıyorum sinli kaflı küfürler almış başını gidiyor. Hiç nasihat etmemede gerek yok. 2 ihtimal var; ya provokatörler gelip bu forumda yazışıyor yada gerçekten din görevlilerinde ahlak Maşallah almış başını gidiyor.. Başkalarının gelipte acaba din görevlileri ne yazışıyor durumunu eğer unutuyorsanız vay halinize . Yazık tek kelime ile . Vallahi çok yazık..." diye dile getiren bu okurrun haksız olduğunu söyleyen olmayacaktır sanırım

Bir önce yazdığımızı dile getirdiğimiz  "Utandıran Yorumlar" başlıklı yazımızda

"Haber ve makalelere getirilen tepkilere bakacak olursanız isyanın, sinkaflı konuşmanın temelinde oluşan hırsın nefsanî, dünyevi, değersiz konulara özgü olması da bambaşka bir basitlik.

Din ve Diyanet başlıklı köşelerde dini kişilik sahibi kişilerin yorumlarını okuyan dışarıdan biri yazanların kişiliklerine bakarak bunların neyine saygı duyacak. Neyine itibar edecek. Neyini örnek alarak kendi kişiliğini şekillendirecek.

Din adamıysanız ağzınızı bozamazsınız. Ağzınızı bozacaksanız din adamı olamazsınız." diye bitirmişiz.

Tekrarlamaya gerek yok, sanırım
Arif olan anlasın. Din adamlığını rezil etme hakkını kimse vermiyor. Edep lütfen...

Erol Kara - 25.11.2016

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski