Paylaşmak Serbest

Çocuk Masası Hukuk Panelinde Çocuktan Çok Büyük Vardı
Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen panelde; “Çocuğun bir birey ve vatandaş olarak kendini ilgilendiren politika ve kararlara katılma hakkı nedir?”, “Hak nedir? Hukuk nedir?” Hukukun üstünlüğü nedir?”, Hakkın kullanımı nedir?”, “Demokrasi nedir?”, “Çocuğun vatandaşlık hakkı ve kavramı nedir?” başlıklarında sunum gerçekleşti.
Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Çocuk Masası Platformu Yür. Kur. Başkanı Ebrize Çeltikçi, Bakırköy Kaymakamı Adem Öztürk ve TBMM eski Başkanı Köksal Toptan’ın açılış konuşmalarıyla başlayan panele sivil toplum örgütleri ve öğrenciler büyük ilgi göstererek salonu tamamen doldurdular.

BAŞKAN KERİMOĞLU,”BİLİMİ,TEKNOLOJİYİ, AKILCILIĞI ESAS ALAN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMELİYİZ”

Panelin açılış konuşmasını yapan Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu da yaptığı konuşmada Çocuk İzleme Masası hakkında bilgi vererek şunları söyledi:”  Bakırköy Belediyesi olarak yapılan bu çalışmalara ev sahipliği yapmak ve Çocuk İzleme Masası’nın Türkiye’de ilk kez Bakırköy’de kurulması nedeniyle duyduğum memnuniyeti sizlerle paylaşmak istiyorum. Geçen yıl başlattığımız Çocuk İzleme Masası’nda bizlere paydaşlık eden tüm kamu ve kurumları ile sivil toplum örgütlerine çok teşekkür ediyorum. Türkiye’de ilk kez yapılan ve Türkiye’de örnek olduğunu gördüğüm Çocuk İzleme Masasında çocukların haklarının korunması noktasında hem kamu yöneticisi, hem hekim , hem de bir veli olma hassasiyetiyle üstümüze düşen tüm görevleri yapma konusunda üstün gayret içerisindeyiz. Açtığımız Çocuk Sosyal Polikliniği ile de hem çocuklarımızın yaşadıkları şiddet ve haklarını öğrenmeleri noktasında doktor, psikolog, sosyolog ve eğitimci desteği veriyoruz. İstanbul Baromuzun katkılarıyla hukuki destek de sunuluyor.  Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere verdiği sorumlulukla ,” Fikri hür, vicdanı hür , irfanı hür” nesiller yetiştirmek zorundayız. Çocuklarımızın bilimi, teknolojiyi, akılcılığı esas alan eğitimden geçmesi şart. Ancak bu yolla demokrasiye, cumhuriyete, devrimlere bağlı geleceğimiz olur.”

Bakırköy Belediye Başkanı’nın ardından söz alan TBMM eski Başkanı Köksal Toptan da çocuklara kimseye biat etmemelerini, sadece Allah’a biat edilebileceği tavsiyesinde bulundu
.

İ.Ü. Hukuk Fak. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Bahadır Erdem’in oturum başkanlığında; 1993-2016 arası çocuk temsilcisi olan Alpay Karakuş, Deniz Kut, Arın Çetin, Arda Toksoy, Aral Toksoy, Asmin Uğur,  İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Aşkın Yaşar Topuzğlu, Galatasaray Üni. Hukuk Fak. Dekanı Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu, Okan Üni. Rektörü Prof. Dr. Şule Kut, Çalışma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Sayın  görüşlerini bildirdiler.

Türkiye’nin önde gelen çocuklarla ilgili çeşitli sivil toplum örgütlerinin başkanları ve temsilcileri de  bulunarak  gözlemci sıfatıyla yer aldığı panelde çocukların haklarıyla ilgili geniş görüş alışverişinde bulunuldu
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Paylaşmak Serbest