videoerk

Diyanet'te görev yapmak isteyenler her defasında farklı uygulamalara rastlayınca ne yapacaklarını şaşırıyorlar.

Bu kez konu 4-6 Yaş Çocuk Eğitimi ve Etkinliği Sertifikası.

Kafalar karışık.

Ellerinde bu belge olanlar isyanda..

Olmayanlar da neyin doğru neyin yanlış olduğunu merak ediyor.

Eskiler paralarımız havaya mı gitti ?

Yeniler bu belgeyi alsak mı almasak mı..?

Alırsa örgün mü uzaktan eğitim mi ?

Sosyal medya üzerinde yazılan yazılar ve dini yönde haber yapan siteler de kafa karıştırıyor.

Reklam pastasından pay kapabilmek için yazıp duruyorlar.

Bu işin doğrusunu delikanlıca veren de yok.

Geçtiğimiz aylarda yazmıştık.

Kış dönemi Kur'an öğreticisi alımı yapan müftülüklerde "4-6 Yaş Çocuk Eğitimi ve Etkinliği Sertifika"ların geçerli olmadığı dile getirilmiş.

Adaylar ellerinde belge olmasına rağmen ibraz ettirememişti.

Onlara" bir hükmü yok" dercesine kapı gösteriliyordu

"Müftülüklerde 4 -6 Yaş Sertifika Keyfiliği" başlığı ile yazdığımız yazıda konuya değinmiş. Ne yazık ki Diyanet'ten biri çıkıp da "durum budur. Geçerli saymayan müftülük hatalıdır. Yaptırım uygulayacağız. Ya da tam aksi.. Evet, geçersizdir, denilemedi.

Hatta o yazımızda sormuştuk ." Sakarya ve Uludağ Üniversiteleri tarafından verilen ve tamamı 16 AKTS ve 480 saatlik eğitim sertifikasının kabul edilmemesi keyfiyetinin nereye varacağı"

Tık yok..

Sakarya ve Uludağ'dan sonra YUSEM ortaya çıktı.Yani Yalova Üniversitesi...

YUSEM, reklam yoluyla, sms ile Diyanette yada müftülüklerde bulunan telefonları her nasılsa elde etmiş ve bu konuda "Yalova Üniversitesi de bu ulvi hizmete katkı sağlayabilmek amacıyla, hazırladığı “4-6 Yaş Uygulamalı (Yüzyüze) Çocuk Eğitimi ve Etkinlikleri” programında, eğitimin uygulama boyutunun, 15 saatlik sınıf ortamında ve eğitim sonunda da ÖSYM kriterlerinde başarım sınavı ile destek olmaya karar vermiştir." demiştir.

Hatta daha önce almış bulunanlara da kapıyı açarak " Daha önce diğer kurumlardan uzaktan eğitim yoluyla sertifika almış meslek mensuplarının uygulama ve bilgi ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla, bir defaya mahsus olmak üzere, aldıkları belgeleri ibraz etmek kaydıyla, Yalova Üniversitesi’nin sadece uygulama eğitimine ve başarım sınavında başarılı olmak şartıyla belgeleri, Diyanet İşleri Başkanlığımızın tercihi olan, “Uygulamalı (Yüzyüze-Örgün) Eğitime” dönüştürülecektir." şeklinde "eskiyi getir yeniyi götür" ticaret anlayışı ile ellerindeki belgenin işe yaramayacağını dolambaçlı olarak anlatmaya çalışmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı 2016-2017 Yılı " 4-6 Yaş Grubu Din Eğitimi Veren" Kur'an Kursları Uygulama Esaslarını Yayımladı. Bu esslara baktığımızda ise yeni bir haksızlığın ortaya konduğunu görüyoruz.

Deniliyor ki " 4-6 yaş grubuna öğretici görevlendirmelerinde eğitim düzeyleri dikkate alınarak yüz yüze eğitim yolu ile sertifika alanlara öncelik verilecektir."

Bu ne demek...Sertifikan yüzyüze eğitim şeklinde alınmamışssa ağzınla kuş tutsan, çok da iyi bilsen, senden sonra yüzyüze görenler daha makbul. 

Diyanet "Tercihim o yönde", diyecek. Senin yıllar önce aldığın sertifika "belki "geçerli olacak.. O da koyunun olmadığı yerde...

4-6 Yaş Sertifikalarının en az süresi 296 saat, MEB tarafından onaylı veya Bir Üniversite tarafından verilmiş olması lazım denilmesine ve 11/02/2015-2862 evrak tarihi ve sayı numarası ile Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından onay görülmesine rağmen şimdi örgün eğitimle alınması gerekir şeklinde söylemlerin yüzlerce lira para , zaman ve sınav heyecanı içerisinde uzaktan eğitimle bunları almış olanların emekleri, sertifikaları ve paraları ne olacak.

Neden daha önce bu yönlendirme yapıldı.

Kaldı ki Yalova'da eğitim verileceği söyleniyor. Acaba 81 vilayetten kaç kişi örgün için o okula gider.

Hani birileri dalga mı geçiyor

mahihaber.com 

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski