0
-- --
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ‘başhekim onaylı reçete’ uygulamasının başlamasıyla birlikte hastanelerde reçete kuyruğu yeniden hortladı.

SOSYAL Güvenlik Kurumu’nun (SGK) hastanelerde yazılan kâğıt reçetelere başhekim onayı zorunluluğu getirmesi eczacılarla hastaları karşı karşıya getirmeye başladı.

Yeni uygulamada yaşanan bilgi eksiklikleri nedeniyle başhekim imzası olmadan eczanelere gidip ilaç temin etmeye çalışan hasta ve hasta yakınları, eczacıların, “Başhekim imzası olmayan reçeteyle ilaç veremeyiz” uyarısı ile şaşkına dönüyor.

Süreçten en fazla engelli ve yaşlı hastaların etkilendiği belirtilirken başhekimlerinde bu durumdan çok etkilendikleri, asil işleri yerine imza ve mühür atmakla uğraşmalarının yanlışlığı vurgulandı.

İmzalı reçete sisteminin çıkış gerekçesinin tüm reçetelerin elektronik ortamda yazılmamasına bağlayan SGK'da bazı doktorların tembellikten e-reçete yazmadıklarını, daha kolay olduğu için kağıt reçetelere yönlendiklerini, bundan vazgeçmeleri için bu yöntemin uygulandığını belirtti.

Yorum Gönder

 
Top