-- --
Hafta içerisinde kurulan pazarlara giden vatandaşlar limonun fiyatını görünce şok oldular. Bugüne kadar tanesi 1,5 liraya kadar yükselen limonlar bu hafta pazarda kilosu 1,5 liradan satılır olmuştu.

Limonun bu kadar ucuzladığını görenler kilolarca limon alırken "bu işte bir iş var" diyenler çekimser kaldılar. Vatandaşların çekimser kalması hiç de yanlış değildi ve bu işin altında bir çapanoğlu vardı.

Limon neden ucuzladı diye internet araştırması yapılınca gerçek ortaya çıkmıştı. Azınlıkça-Batı Trakya Haber isimli internet haber sitesinin 11 Temmuz 2016 tarihli yayınında yer verdiği habere göre Türkiye’den ithal edilen 164 ton limonda pestisit (ilaç) kalıntısı belirlendiği için limonların Yunanistan tarafından Türkiye’ye iade edildiğini yazmıştı.

Azınlıkça-Batı Trakya Haber isimli internet sitesinde yer alan bir habere göre, haziran ayında yapılan analizlerde Türkiye'den ithal edilen 164 ton limonda pestisit kalıntısı belirlendiği için bu ürünler Türkiye'ye iade edilmiş.

Haliyle Türk piyasasında sıkı bir kontrol olmayınca 164 ton limon iç piyasaya sürülerek ucuz fiyattan tüketilmesi sağlanmış oldu. Limonun fiyatının bu kadar ucuz olmasının da altında yatan gerçek ortaya çıkmıştı.

Vikipedi'den araştırıldığında Pestisit, zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlardır.

Pestisit, kimyasal bir madde, virüs ya da bakteri gibi biyolojik bir ajan, antimikrobik, dezenfektan ya da herhangi bir araç olabilir.

Zararlı organizmalar, insanların besin kaynaklarına, mal varlıklarına zarar veren, hastalık yayan böcekler, bitki patojenleri, yabani otlar, yumuşakçalar, kuşlar, memeliler, balıklar, solucanlar ve mikroplar olabilir. Her ne kadar pestisitlerin kullanılmasının bazı yararları olsa da insanlar ve diğer hayvanlar için potansiyel toksisiteleri nedeniyle bazı sorunlar da yaratabilir.

Pestisitlerin kronik etkisine maruz kalan tarım işçilerinde birçok genetik hasarın yanı sıra karaciğer, böbrek ve kaslarda bozukluklar görülmüştür. Pestisitin canlılar üzerindeki etkisi fetal yaşamdan itibaren başlamaktadır. Bu ilaçlar plasentadan fetüse geçmekte ve bunun sonucu olarak düşükler, hiperpigmente ve hiperkeratatik çocuk doğumları görülmektedir. Yapılan hayvan deneylerinde ise radyoaktif olarak işaretlenip anneye verilen pestisitin 5 saat sonra plasentadan fetüse geçtiği ve fetüsün göz, sinir sistemi ve karaciğerine yerleştiği gözlenmiştir.

erolkarsiteleri / haber merkezi
 
Top