0
-- --
İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne yeni atanan Doç. Dr. Kemal Memişoğlu, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Memişoğlu, “Hekim olduğunu kanıtlayan Suriyeli hekimlere çalışma izni verebilir durumdayız” dedi.

Türkiye’de yaşayan Suriyeli mültecilere verilen ve yasal olmayan sağlık hizmetleriyle ilgili soruya cevap veren ve Suriyeli mültecilerin geçici kimlik belgesiyle sağlık hizmeti alma ve verme fırsatı olduğunu söyleyen Memişoğlu, “Sınırımızda bir vahşet yaşanıyor. Dünyanın bu konudaki belki de en hassas ülkesi biziz. Gelişmiş ülkelerin, ‘50 bin, 100 bin insanı nasıl kabul ederiz?’ dediği bir ortamda, ülkemiz 3 milyonun üzerinde mülteciyi barındırıyor. Maalesef, bizim ulaşamadığımız yerlerde Suriyelilere sağlık hizmeti vermeye çalışan arkadaşlarımız olabilir. Şunu söyleyeyim: Geçici kimlik belgesi alan bütün Suriyelilere kendi sosyal güvencemizdeki insanlarımız gibi sağlık hizmeti veriyoruz. Suriyeli olup da hekim olan ve gerçekten bunu kanıtlamış sağlık çalışanlarına da biz çalışma izni verebiliriz durumdayız” diye konuştu.

Son olarak askeri hastaneler hakkındaki soruyu da yanıtlayan Memişoğlu, "Askeri sağlık hizmeti sunmak sağlık sisteminin borcudur ve yapar da bunu. Yani askeri sağlık sistemi başka, askerlere sağlık hizmeti sunulması başka. Bunu iyi ayırmamız lazım. Çok net söylüyorum: Şu anda orada zaten eski ekipler çalışıyor" ifadelerini kullandı.

http://www.avrupabulteni.com/istanbul-i

Yorum Gönder

 
Top