Elektrik Sayaçlarında Hile mi Var


CLK Bedaş'ın taktığı dijital sayaçlar, abone elektrik tüketmese bile sanki tüketim devam ediyormuş gibi çalışmaya devam ediyor, iddiası yapıldı.

Sendika.Org web sitesindeki habere göre, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki elektrik dağıtım hizmetlerini üstlenen CLK Boğaziçi Elektrik şirketinin abonelerine taktığı yeni dijital sayaçlar, abonenin elektriği kesikken de sanki elektrik tüketimi varmış gibi endeksi yükseltiyormuş..

Yani CLK’nın sayaç yenileme adı altında taktığı bu “sihirli cihazlar” sayesinde İstanbullular elektrik kullanmasalar bile CLK’ya ödeyecekleri elektrik faturaları kabarıyor.

Konu ile ilgili haber sendika.org'ta şu şekilde yayınlandı.

Sayaçlardaki hile dikkatli bir abonenin, elektriği kesik bir sayacın çalıştığını ve harcanan elektriği hesaplayan T endeksinin yükseldiğini fark etmesi ile ortaya çıktı. Adının açıklanmamasını isteyen abone, şahit olduğu hileyi kaydederek Sendika.Org’a iletti.

Videoda özelleştirme sonrası sayaç yenileme adı altında CLK tarafından takılmış bir dijital sayaç görünüyor. Sayacın üzerine kayıtlı olduğu daire ile sayaç arasındaki elektrik bağlantısı kesiliyor.

Ancak elektrik kesik olmasına rağmen tüketim miktarını gösteren T endeksindeki kW (KiloWatt) değeri artmaya devam ediyor.

Yani abone elektrik tüketmediği halde tüketmeye devam ediyormuş gibi, elektrik faturası kabarmaya devam ediyor.


Sendika.Org
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder