Darbe girişimi sonrası 212 avukat tutuklandı


TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Sivas Adliyesi’ne gelerek adliyedeki konferans salonunda avukatlarla buluştu.

Burada meslektaşlarının sorularını yanıtlayan Feyzioğlu, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz sürecine değinerek, “15 Temmuz’ hukuktaki aşınma sebebiyle oldu. 5 Temmuz’un gerçek anlamda bir milat olması için hepimizi sarsması kendimize getirmesi, yanlışı nerede yaptık diye sorgulatıp, doğruyu yapmak adına buluşturması gerekiyordu. Bizde üzerimize düşeni bu noktada hiç çekinmeden söyledik, söylemeye de devam ediyoruz. Tarafsız, bağımsız, hesap verilebilir, şeffaf yargıya ihtiyacımız var. Ne siyasetin yargıya karışmasını, ne de yargının siyaset yapmasını istiyoruz” dedi.

“Her kim ki iş yapıyorum demek için, ‘En çok FETÖ’cüyü ben yakaladım’ demek için veya başka sebeple adil yargılama zorunluklarını ihlal ederse, her kim ki savunma hakkından vazgeçmemizi isterse veya ihlal ederse, bilin ki ya gizli örgüt üyesidir ya da bilinçsizce örgüte yardım etmektedir. Bir kişinin suç örgütü üyesi olup olmadığını söyleyebilmek için adil yargılama gerekir. Suçluyla suçsuzun ayrılamadığı yerde F tipi suç örgütü çökertilemez, yöneticilerine ulaşılamaz. Tam aksine olabildiğince çok masum insan hakikaten suçluların arasına karışır. Ve bundan iki sonuç doğar, gerçek suçluların suçu gizlenir, masun insanlar ise devletlerine küserler ve devletine kırgın yüzbinlerce insan yetişir.”

“100 bin avukattan 212 tutuklumuz var. Keşke bir tane bile olmasıydı. Dosyalar açıldığında 212 avukatın ne kadarının halkı sebeplerle tutuklandığını daha net bir şekilde göreceğiz.”

Feyzioğlu, “Ceza hukukunda milatlar olmaz. Hem suçun hukuki tabiatına bir milat uygulanamaz. Suçsa suçtur, değilse değildir.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder