"By Lock" Telefonunuzda Olabilir


Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının kullandığı şifreli mesajlaşma uygulaması Bylock'lutelefonların ikinci el olarak piyasaya sürülen telefonlarda olabileceği belirtildi.

İhlassondakika.com haber sitesine göre , FETÖ mensuplarının kendi aralarında Bylock adlı kriptolu mesajlaşma programını kullandıkları tespit edilmişti. FETÖ'cülerin akıllı telefonlarına kurdukları Bylock adlı programın bulunduğu telefonları piyasa fiyatının çok daha altına sattıkları ortaya çıktı.

Uzmanlar "Vatandaşlarımızın her şeyden önce satın aldıkları telefonların daha öncesinde Bylock programı kullanıldığı için sonrasında mağduriyet yaşayabileceklerini düşündük. Bu FETÖ üyesi olmaktan ya da bunlarla işbirliği içerisinde olmaktan hiçbir suçunuz yokken suçlu hale düşebilirsiniz diye vatandaşlarımızı uyarıyoruz” dedi.

Telefonlarında bu programın olup olmadığını bulabilmek için yetkili servislere gidilmesi gerektiğini belirten uzmanlar "IOS ve Android işletim sistemlerinde geçmişe dönük tarama yapan uygulamaların bulunduğunu hatırlatan Üzen, “IOS ve Android işletim sistemlerinde geriye dönük kullanılan programları tarayan uygulamalar var. Bu uygulamalarla vatandaşlarımız bir nebze olsun daha öne Bylock kullanılıp kullanılmadığını anlayabilir. Onun için teknik olarak haberleşme cihazları tamircisine gidip böyle bir geriye dönük tarama yaptırarak bir nebze olsun bu telefonlarda Bylock kullanılıp kullanılmadığı tespit edilebilir” dedi.

İhlassondakika.com
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder