-- --
‘Sıcak yemek yemekten sakının! Çünkü o bereketi giderir. Soğutarak yemeyi tavsiye ederim. Çünkü o daha çok içe siner, bereketi daha büyüktür!’’ (Suyuti)

‘Sıcak yemeğin üflenerek yenmesi uygun değildir.’’ (Zeynu’l Iraki)

‘’Resulullah (asm) yiyeceği ve içeceği üflemez; kabın içine de solumazdı.’’ (İbni Mace)

Peygamber Efendimizin (asm) bu hususta ki davranış ve uyarılarının bakalım ne gibi hikmet incileri gizli… Araştırmalar gösteriyor ki sıcak yenen yemek mide kanseri riskini 3.3 oranında arttırıyor. Yemeğe üflediğimizde ise vücudumuza alıp yakmış olduğumuz bütün gazları yiyeceğe bırakıyoruz. Böylece yemeğimiz hem kirlenmiş hem de zehirlenmiş oluyor.

Elhasıl farkında olmadan bilinçsizce yaptığımız davranışlar bize faydadan çok zarar getirmektedir. Eğer örnek olarak yaptığımız her harekette Resul-i Ekrem Efendimizi (asm) kendimize rehber edinebilirsek, iki dünya saadetinin kapılarını aralamış olacağız. Bilim dahi gösteriyor ki mutlak surette Sünnet-i Seniyyeye ittiba sağlık ve afiyete giden en ekmel yoldur.

Allah Resulünün (asm) hâl ve tavırları, örnek yaşantısı; rûhî, aklî, kalbî hastalıklarda, özellikle içtimâî/sosyal rahatsızlıklarda gayet faydalı birer devâ, ilâçtır.

Dolayısıyla, velâyet yolları içinde en güzeli, en müstakimi, en parlağı, en zengini Sünnet-i Seniyyeye ittibadır. Yâni, a’mâl ve harekâtında Sünnet-i Seniyyeyi düşünüp  ona tâbi olmak ve taklit etmek ve muâmelât ve efâlinde ahkâm-ı şer’iyyeyi düşünüp rehber ittihaz etmektir.

Essalâtu vesselâmu Aleyke Ya Resullallah!

http://www.yeniasya.com.tr/s-gokce-nesi/sicak-yemege-uflemeyin_344987
 
Top