İnternet Abonelerini Uçaracak haber


BTK'dan Adil Kullanım Kotası uygulaması hakkında bir açıklama geldi. Adil Kullanım Kotası 2018'de kalkıyor!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun yaptığı açıklama göre, Adil Kullanım Kotasıuygulamasında aşamalı olarak kaldırmaya gidileceği açıklandı. İnternet kullanıcılarının çok fazla şikayetçi olduğu konulardan biri olan Adil Kullanım Kotası uygulaması, belli bir kotanın aşımından sonra internet hızının düşürülmesine sebep oluyordu. Ancak yapılan açıklama ile internet kullanıcıları bu sorundan kurtulmuş olacak. 31 Aralık 2018 tarihinden itibaren, bu uygulama tamamen sona erecek.

İlk aşama şöyle işleyecek. Gece saat 02:00 ile 08.00 saatleri arasında yapılacak internet kullanımı,Adil Kullanım Kotası uygulamasına dahil olmayacak. Böylece internet kullanıcıları veri indirme işlemlerinin büyük bölümünü, gece saatlerinde gerçekleştirmesi için teşvik edilmiş olacak.

u uygulamanın kalkacağı tarihe kadar, internet sağlayıcı firmalar ''limitsiz'' ve ''sınırsız'' adı altında sattıkları paketlerde, Adil Kullanım Kotası uygulamasından mutlaka bahsetmek zorunda olacaklar. Bunun yanı sıra, bu paketlerden herhangi birini kullanıp Adil Kullanım Kotası'nda %80 veya tamamına ulaşan bir kullanım sağlandığında, internet sağlayıcı firmalar abonelerini bu konuda da bilgilendirmek zorundalar.

Söz konusu uygulamanın kaldırılması için gereken altyapı çalışmalarının, 2019 başında tamamlanmış olması bekleniyor. Böylece 31 Aralık 2018 tarihi itibarı ile satın alınan paketlerde, herhangi bir kota kısıtlaması bulunmayacak. Bu tarihe kadar internet kullanıcıları, yukarıda bahsettiğimiz paket seçeneklerini kullanmaya devam edecek.

http://www.vatandanhaber.com/
Google Plus'da Paylaş