-- --


E vitamini bakımından zengin olan ceviz, yaşlanmaya karşı etkili olduğu kadar hücre yenilenmesine de yardımcı oluyor.

Sağlık beslenmenin her daim çok önemli olduğu vurgulayan uzmanlar, özellikle vitaminler bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesini öneriyor. Ceviz gibi sağlık açısından faydalı olan birçok besinin aynı zamanda cilt içinde yararlı olduğunu da belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, sağlıksız ve kötü beslenmenin tüm vücudu olumsuz etkilediği gibi cildinde hızlı yaşlanmasına neden olduğunu söyledi. Tek yönlü beslenmenin zararlarını dile getiren Dr. Ertek, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Lifli gıdalarla beslenin

“Tek yönlü beslenme çok yanlış, ihtiyacınız olan tüm vitaminleri yeteri kadar almalısınız. Bu nedenle dengeli ve sağlıklı beslenmenizde fayda var. Sofranızda lifli gıdaların ağırlıklı olmasına özen gösterin. Şekeri ve tuzu mutlaka azaltın. Sık sık sebze ve meyve tüketin. A,E ve C vitaminlerini sıklıkla tercih edin. E vitamini yaşlanmaya karşı en etkili vitaminlerden biridir. Hücre yenileyicidir ve hücrelerin daha uzun yaşamasını sağlar. Ayrıca vücuttaki oksijenin en iyi şekilde kullanılmasını sağlar.”

Yaşlanma 25-30 yaşları arası başlıyor

“E vitamini; ceviz, fındık-fıstık, tohumlar, soya, et, balık, yeşil yapraklı sebzeler ıspanak, kuşkonmaz, elma, yumurta ve tahıllarda mevcuttur. C vitamini de yaşlanmaya karşı savaş açar ve kırışıklıkların oluşmasını azaltır. En çok yeşil biber, turunçgiller, çilek, domates, kivi ve maydanozda bulunur. Yine patates, mantar, yumurta, ayçekirdeği, balık, sarımsak ve ette bulunan selenyum da hücreleri korur ve güçlü bir antioksidandır. Yaşlanma 25-30 yaş arasında başlar. Bu nedenle beslenmenize dikkat etmeniz dışında bu yaşlardan itibaren cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçmenizde ve kullanmanızda yarar var.”

http://www.trtturk.com/haber/cevizle-gelen-genclik-140180.html
 
Top