AÖF İçin Kayıt Yaparken Dikkat...


Anadolu Üniversitesi Açıköğretim kayıtlarını internetten yapanlara uyarı; kayıtlarınızı tanımadığınız, size ait olmayan bilgisayarlardan yapmayın...


ÖSYS ile Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinden birine yerleştirilenler, herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile Merkezî Açıköğretim ve Uzaktan Eğitim Sistemine göre eğitim-öğretim yapan fakülteler dışında yükseköğretim programında kayıtlı öğrenciler, ÖSYS Ek Yerleştirme ile Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinden birine yerleştirilenler, 2016 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinden birine yerleştirilenler ve 2016 Yatay Geçiş kapsamında Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinden birine kayıt hakkı kazanan veya diğer başvuru türlerinden birine kayıt yapacak olan adayların zorunlu oldukları internet başvurularını yabancı bilgisayarlardan yaparken çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

İnternet başvurusu yapmak için evlerinde bilgisayarları olmayanlar ya da fotoğtaf ve imza gibi objeleri zamanında yapmayıp kayıt için bürolara gelenlere fotoğraflı başvuru formu gerektiği belirtilip büro önlerinde bulunan fotokopi çeken dükkanlara, internet kafe gibi yerlere yönlendirilmek zorunda kalınıyor


Kayıtlarının bir an önce olması ve evlerine ya da güvendikleri bir yere gidemeyenler bu kez mecbur kaldıklarından buralarda internet başvurusu yapmak zorunda kalıyorlar. Fotoğraf yüklemesi için tekrardan sisteme girenlerin tüm nufus bilgileri Anadolu Üniversitesi AÖF sisteminin otomatik olarak silmemesi, kayıt güncellemesi yaptırmaması nedeniyle bilgisayarların hafızalarında kaldığından art niyetli firmaların bu bilgilere ulaşımını kolaylaştırmaktadır.

https://aof.anadolu.edu.tr/kayit/ adresinden kayıt yapıldıktan sonra bu tür hizmet veren yerlerde bilgisayarlarda sisteme verilen komutla şifre ve kayıt sırasında girilen kimlik no, sıra no, aile sıra no gibi bilgiler hafızada kaldığından art niyetli kişiler bu bilgilerle istedikleri öğrencilerin kimlik bilgilerine ulaşabilmektedir.


Bunun yanısıra kayıt formlarının dökümünü alma tuşuna basıldıktan sonra pdf formatındaki evrak yazıcıya gönderilmek amaçlı olarak indirildiğinde otomatik olarak bilgisayara kaydolmakta böylece tüm bilgiler detaylı olarak sisteme kaydolmuş olmaktadır.

AÖF kayıt bürolarından birine durumu aktaran öğrenciler "sistemde bu tür sorun olduğu bilinmekte ve seminerlerde tarafımızca merkeze defaten söylenmiştir. Önlem alınmaması bizim değil merkezi ilgilendirir. Öğrenci olarak sizlerin durumu aktarması gerekir" yönünde cevap almaktadır.

ÖSYM'nin sisteminde böyle bir sorunun olmadığını, yaptıkları işlemlerden geride iz kalmadığını belirten öğrenciler Anadolu Üniversitesindeki bu zafiyetin derhal giderilerek önlenmesini, evlerinde yazıcı, tarayıcı olmadığı için fotoğraf ve imzanın konamadığını, bu işlemleri mecbur kaldıkları için internet kafelerde yaptıklarını, oluşan bu riskin sorumlusunun bu tür işlemi yaptıran okulun olduğunu, böyle bir işlem yapılacaksa öğrenci bürolarının bünyesinde yapılması gerektiğini, bu nedenle endişe içinde kaldıklarını belirtmektedir.

Haber : Erol Kara
Google Plus'da Paylaş