Paylaşmak Serbest

Google Web Dolandırıcılarına Karşı Uyardı


Web üzerinden Google, Google Chrome adını kullanarak kullanıcıları dolandıranlara karşı Google uyarıda bulundu.

"Google Chrome Anket Dolandırıcılığına Dikkat !" haberimizden sonra Google anket doldurtarak vaadlerde bulunmadığı, hediyeler verilmediği belirtilerek " Hayır, muhtemelen loto talihlisi siz değilsiniz. Evden çalışarak bu kadar para kazanamazsınız. Bu fırsat gerçekten doğru olamayacak kadar iyi olabilir." denildi ve uyarıya şu şekilde yanıt verildi.

"Web harika bir yer olabilir, ancak çevrimiçi olan herkes iyi niyetli değildir. Burada, hilekârlardan kaçınmanın ve web'de güvenliğinizi sağlamanın üç basit yolunu öğrenebilirsiniz.

Hediyeler veren yabancılara dikkat edin

Bir ileti sizi web sitesinin bir milyonuncu ziyaretçisi olduğunuz için tebrik ediyorsa, bir anketi doldurmanız karşılığında tablet bilgisayar veya başka bir ödül sunuyorsa veya para kazanmanın ya da iş bulmanın hızlı ve kolay yollarını tanıtıyorsa ("günde yalnızca iki saat evinizden çalışarak hızla zengin olun!" diyorsa) muhtemelen bir işe yaramaz. Bir kişi, kazananın siz olduğunuzu söylüyor ve kişisel bilgilerinizle bir formu doldurmanızı istiyorsa, formu doldurmak için acele etmeyin. "Gönder" düğmesini tıklamasanız bile, verilerinizi formlarına girmeye başladığınızda bilgilerinizi hilekârlara gönderiyor olabilirsiniz.

Tanıdığınız birinden, o kişiye ait değilmiş gibi görünen bir ileti görürseniz, tanıdığınızın hesap güvenliği sizden paranızı veya bilgilerinizi almaya çalışan bir siber suçlu tarafından ihlal edilmiş olabilir. Bu yüzden, nasıl yanıt verdiğinize dikkat edin. Söz konusu kişinin kendisine acil para göndermenizi istemesi, başka bir ülkede çıkmaza düştüğünü iddia etmesi veya telefonunun çalındığını ve bu yüzden sizi arayamadığını söylemesi yaygın kullanılan taktiklerdendir. Mesajda bir resmi, makaleyi veya videoyu görmek için bir bağlantıyı tıklamanız da istenebilir. Bu bağlantı aslında sizi bilgilerinizin çalınabileceği bir siteye yönlendirmektedir. Bu yüzden, tıklamadan önce bir kez daha düşünün!

Araştırmanızı yapın

Çevrimiçi alışveriş yaparken satıcıyı araştırın ve yerel bir mağazadan bir şey alırken yapacağınız gibi düşük fiyatlara temkinli yaklaşın. Doğru olamayacak kadar iyi görünen çevrimiçi fırsatları inceleyin. Hiç kimse sahte ürünlerle kandırılmak istemez. Normalde indirimsiz pahalı ürünleri veya hizmetleri ücretsiz olarak veya %90 indirimle sunanlar muhtemelen kötü niyetlidir. Gmail kullanıyorsanız, sistemimizin hile olabileceğini söylediği bir e-postaya bakarken ekranınızın üst kısmında bir uyarı görebilirsiniz. Bu uyarıyı görürseniz söz konusu e-postayı yanıtlamadan önce bir daha düşünün.

Google markasını kullanan hilekârlıklara dikkat edin. Google piyango çekilişi yapmaz. Yeni çalışanlardan eğitim ücreti almayız. Google tarafından işe alındığınızı, ancak başlamadan önce bir eğitim ücreti ödemeniz gerektiğini söyleyen bir e-posta aldıysanız bu bir hiledir. Google Cüzdan'ı kullanarak otomobillerini sattıklarını iddia eden kişilere dikkat edin. Google markasının kullanıldığı çeşitli hileler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Şüpheye düşerseniz tedbiri elden bırakmayın

Bir reklam veya teklif hakkında içinizde kötü bir his mi var? Hislerinize güvenin! Yalnızca güvenli, incelenmiş ve güvenilir sitelerdeki reklamları tıklayın veya böyle sitelerden ürün satın alın.

Birçok çevrimiçi alışveriş platformunun güvenilir satıcı programları vardır. Bu satıcıların profillerinde genellikle görünen bir onay mührü bulunur. Alışveriş platformları yönergelerini inceleyerek mührün veya sertifikanın meşru olduğundan emin olun. Platformda benzer bir program sunulmuyorsa yorum sayısına ve satıcıyla ilgili yorumların kalitesine bir göz atın.

Google'da kötü bir reklamı tıkladıysanız veya böyle bir reklam gördüyseniz konuyla ilgili işlem yapabilmemiz için lütfen durumu bize bildirin.
Google Plus'da Paylaş

Paylaşmak Serbest