videoerk

Sivas Divriği ilçesi sakinleri ilçelerine gelerek avcılık yapmak isteyenlerin engellenmesi için kampanya başlattı.
Kurda kuşa hasret kaldıklarını, keklik ve kuş seslerinden mahrum kaldıklarını belirten ilçe sakinleri "Divriği Kültür Dernekleri olarak,”Divriği’de Avcı İstemiyoruz” kampanyamızı düzenlemeye karar verdik." dedi Dernek yetkilileri yaptıkları açıklamada şunları söyledi.


“Bizler, ‘bana yeryüzünün bütün makamlarını verseler ve bunun karşılığında git, şu karıncanın ağzındaki rızkı al deseler, gidip almam” diyen bir kültürün evlatlarıyız.
Bizler, yolumuzun üzerindeki su içen kuşlar ürküp kaçmasın diye yolumuzu değiştiren bir kültürün evlatlarıyız.
Bizde can azizdir. Bizim için sadece insanların değil, tüm canlıların canı değerlidir.
Bir zamanlar Divriği’nin semalarında keklikler uçardı.
Bir zamanlar Divriği’nin dağlarındaki ceylanların, dağ keçilerinin, kurdun kuşun sesi evlerimize kadar gelirdi.
Ama, gerek dağlarımıza, derelerimize, ormanlarımıza göz diken doymak nedir bilmez rantiyeci zihniyet gerekse avcılar yüzünden semalarımızda kuşlar uçmaz oldu. Dağlarımız, ovalarımız ceylanlara, kurda kuşa hasret kaldı.
“Avcılık” adı altında hayvanların katledilmesi spor değildir.
Kekliklerimizin avlanıp yavrularının çaresiz bırakılması spor değildir.
Kurdumuzu, kuşumuzu hunharca katletmek spor değildir.
Böyle bir sporu reddediyoruz ve hiçbir zaman kabul etmeyeceğiz.
Bu vesileyle, Divriği Kültür Dernekleri olarak, göreve gelir gelmez, bu konularda hassas olan sayın başkanımız Metin Aktan’ın ve Yönetim Kurulu’nun katkılarıyla böyle”Divriği’de Avcı İstemiyoruz” kampanyamızı düzenlemeye karar verdik. Burada bize desteklerini esirgemeyen İstanbul Divriği Derneğimiz’in sayın Başkanı Cafer Yıldız ile Yönetim Kurulu’na ve Divriği’deki Dernek Başkanımız sayın Yusuf Güldalı ve ekibine de şükranlarımızı sunarız.
Unutmayalım ki, Divriği’nin dağlarındaki, semalarındaki, ovalarındaki her canlı sizlere, bizlere emanettir. O masum hayvanların “spor” adı altında katledilmelerine asla izin vermeyin. Özellikle Divriği dışından gelen kaçak avcıların köylerinize, yaylalarınıza, dağlarınıza girmelerine müsaade etmeyin.
Bu kampanyamızı kendi komşularınıza, köylülerinize, arkadaşlarınıza, dostlarınıza da anlatınız ve bu topraklarda avcılık yasaklanana kadar dilden dile, elden ele bu kampanyamızı yaygınlaştırlarım.
Divriği Kültür Dernekleri adına hepinizi saygıyla selamlarım.”
Daha yeni Daha eski