videoerk

Müftü olmak isteyenler, ilçe müftülüğünden il müftülüğüne tayin bekleyenler, merkeze alınma endişesi yaşayanlar, beni buradan alamazlar diyerek itiraz dilekçesi hazırlayanlar ve diğerleri..

Diyanette öyle bir sessizlik hakim ki çıt çıksa ortalık karışacak.

Haziran ayı başında beklenen atamalar Temmuz - Ağustos'a sarkınca kimsenin ağzını bıçak açmıyor.

Heyecandan nefesler tutulurken Diyanet İşleri Başkanlığı'nda çalışan bir çok personel atama heyecanı içinde kabus görmeye bile başladı.

Binlerce personel yer değiştireceği atamalar açıklanmadıkça merak ve heyecan artıyor.

Binlerce personel müftüler, vaizler. murakıplar, şefler, Müfettişler, müşavirler, müdürler, uzmanlar, saymanlar derken Diyanette çok büyük bir kadro değişimi bekleniyor.

Herkes Haziran başı açıklanıyor diyordu da diyenlerin unuttuğu en önemli nokta da Ramazan ayında işlerin artmış olması ve atamalar yapılırsa Ramazan ayı hizmetleri ne olacaktı. Bunu sadece Diyanetin ilgili birimleri düşünmüş bunun dışında herkes Haziran ataması bekliyordu.

Zira Atama ve Yer değiştirme yönetmeliği (*) Haziran ayından söz ediyordu. Kimse Eylül'e kadar olan tarihi aklına getirmiyor, yönetmelik demişse olmalıydı diyenler sukut-u hayale uğrayınca iş bu sefer Ramazan sonrasına "ya nasip" şekline dönüştü.

Bu merak bayram öncesi giderilmeyince gözler Temmuz ayına çevrildi. Bayramdan sonra dananın kuyruğu kopar dendi. Evet, Temmuz ve Ağustos aylarında dananın kuyruğu kopacak ve Eylül ayında herkes üç aşağı beş yukarı yerlerine oturmuş olacak. Çok az bir grup ise idare mahkemelerinin kapını aşındırmaya başlayacak. Bunlar belli. Belli ama halen görev suisitmali içinde bana kimse bir şey yapamaz kabadayılığı içerisinde..

Bazı ilçe müftüleri de rahat bir ortamda olmalarına rağmen il müftüsü olmak için kapı çalıyor, fısılıtı yoluyla büyüklerin kulağına kar suyu kaçırmaya çalışıyor. Bazen bunlara üzülmüyor değilim. Ya gideceğiniz yer ilçe müftülüğünden iyi olmazsa..

Murakıplar da, şefler de işsizlikten sıkıldıklarından değil az iş peşinde bazı yerlere kaçma sevdasında.

Bu arada cami görevlileri de rotasyon korkusu içinde sendikalardan destek bekliyor. Yerine kazık çakıp memuriyet dışında ticaret ve çiftçilikle uğraşan bir çok cami görevlisi rotasyon korkusuna bunalım yaşıyor.

Kararnameler imzada, Başbakanın bu konuda vakit ayırdığı belli. Belki Cumhurbaşkanı ile görüşmeler yapabilecek durumda.. Hatta bir süre Diyanetten sorumlu Başbakan Yardımcılığı yapan Bekir Bozdağ'dan da kapalı kapı ardından görüş alınabilir.

Cemaat ve sendika baskısı Başbakan Yıldırım'a dileriz vız gelir.  Hakkaniyetli atamalar ve olması gereken rotasyon mutlaka yapılır.

Temmuz ayı büyük gelişmelere gebe.. Atamalar boş olanlar, çalışma süresini doldurmuş olanlar, terfi etmeye layık olanlar, merkeze çekilecekler sabırsız.

Bu arada Mehmet Görmez'in çok önem verdiği Kuran Kursu ve cami hizmetlileri, bilhassa Kuran-ı Kerim fahri öğreticileri denen büyük bir grup türbe türbe, kapı kapı kadroya alınmanın derdiyle oradan oraya dolaşıp adeta yalvarmaya başladı ki bu yalvarma isyana döner korkusunu çoğaltmaya başladı.

Atamalarda daha iyi yere gelmek isteyenlerin gayretleri de artık Temmuzla birlikte ödüle dönebilir. Ne yapmışlardı onlar. Nefes alışlarını "Diyanet için" diyerek ya üstü kapalı hediye, para veya vaadle el altında tuttukları yerel medya ile ya da sosyal paylaşım sitelerinden Ankara'nın neredeyse gözüne sokacak şekilde haberdar edenler, Dikkat çekmek için camiye oyun alanı, cambaz, yarı çıplak spor öğreticisi bayan sokacak kadar dengesiz girişimlerde bulunanlar, TDV'nin kölesi olmanın dayanılmaz hafifliğini yaşayanlar, pısırıklığın para etmediğini görenler bu işten alınlarının akıyla çıkacaklar.

Atama bekleyipte atanamayanlar olacak mı. Kesinlikle evet.. Ötesi yok. Bir çoğu hayal kırıklığına uğrayacak. Diş bilemeye, "nankörler" diye bağırıp çağırmaya başlayacak. "Her şerde bir hayır vardır" demeyecek hatta telefona sarılıp kendilerine umut vaad eden tüccarlara sinkaflı sözler edecek.

Neyse, Temmuzda dananın kuyruğu kopacak. Bu Ağustos'a yayılacak. Eylül herkes yerinde. Okullar açılmadan taşların yerine oturması bekleniyor.

Bu arada KKÖ'ler için sözleşmeli olarak hatırı sayılır bir rakam kadar 2016 KPSS sınav sonuçları öncesine kadar ( Kış dönemi ya da 2017 ikinci kış döneminde ) fiilen başlamaları sağlanacak şekilde personel alımı olacağı da laf arasında. Ekim ayındaki 2016 KPSS'si ve Kasım ayındaki DHBT iptal olursa alımlar 2017 de olabilir.

Bekleyelim mevlam neyler neylerse güzel eyler.

Kulağımıza gelenler olursa mahihaber.com'dan paylaşacağımızı belirtiriz.

* http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/04/20150415-16.htm

Erol KARA - 10.07.2016

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski