videoerk

Faturasız hatlarda OIV iadesi yani Özel İletişim Vergisi iadesi başladı.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir tebliğ ile hayata geçen geri ödemelerin nasıl yapılacağına dair ilk bilgilendirme, GSM operatörleri tarafından kullanıcılarına gönderildi.

6 Nisan 2016 tarihinde yayınlanan bir kararname ile Maliye Bakanlığı, faturasız telefon hatlarından alınan internet ücretlerinin yüzde 25'lik kısmının geri iade edilmesini istemişti. Üzerinden bir ay geçtikten sonra yapılan çalışmalar tamamlandı ve GSM operatörleri kullanıcılarını bilgilendirmeye başladı. Gönderilen SMS'ler ile bilgilendirme için ilk adımı atan operatörler, yapılacak iadenin miktarını ve bu iadenin nasıl alınabileceğini açıkladı.

Buna göre  kullanıcılar isterlerse iadelerini cebe TL yüklemesi olarak alabilecekler ya da belirleyecekleri bir banka hesabına bu ücretin yatırılmasını isteyebilecekler. Banka hesabına yatırılmasını isteyen kullanıcıların kullandıkları GSM şirketinin internet sitesinde yer alan bilgilendirmeyi takip etmeleri ve gerekli işlemleri yaptıktan sonra, iadenin yatırılacağı banka hesabını tanımlamaları gerekiyor.

OIV İadesi Nedir?

Yapılan bilgilendirme mesajında yazanlar şöyle: "05.04.2016 ile 31.05.2016 tarihleri arasında faturasız mobil hattınız üzerinden yaptığınız internet kullanımlarına ilişkin OIV iade tutarınız [...]TL'dir. OIV iade tutarınız 30.06.2016'ya kadar TL bakiye olarak hattınıza yüklenecektir. 19.06.2016 tarihine kadar web sitemiz üzerinden IBAN ve TCKN bilgileriniz ile nakit aide başvurusunda bulunmanız durumunda hesabınıza gönderilecektir."

Yukarıda yer alan bilgilendirme mesajında [...] şeklinde belirttiğimiz alanda ise sizin iade miktarınız yer alacak. Bu iade miktarları ise kullandığınız tarifeye göre değişiklik gösterecek. Örneğin; "Diyelim ki 30 liralık faturasız cep telefonu paketinizin KDV dahil 10 TL’lik bedeli kadar internet kullandıysanız, Özel İletişim Vergisi’nde 1.5 TL dolayında iade söz konusu olabilecek." Özel İletişim Vergisi iadeleri, her ay tekrarlanacak ve GSM operatörünüze belirttiğiniz şekilde hattınıza yüklenecek.

tamindir.com
Daha yeni Daha eski