0
-- --
Kalp ve damar cerrahı Prof. Dr. H.M.A.'nın, ameliyat ettiği bir hastasının yakından ’bıçak parası’ aldığı iddia edildi. Cerrahın 6 yıla kadar hapsi isteniyor

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheliyle ilgili bilgilere yer verildi. Prof. Dr. H.M.A’nın, kalpkrizi geçirmesi nedeniyle hastaneye yatırılan bir hastasını 18 Nisan’da bypass ameliyatı yaptığı ifade edilen iddianamede, cerrahın ameliyattan sonra hastasının eşini arayarak ameliyatın iyi geçtiğini söyleyip yanına çağırdığı anlatıldı.

Doktorun, hastanın eşine ameliyatla ilgili bilgi verdikten sonra 3 bin lira parayı bağış olarak vermesi gerektiğini  söylediği belirtilen iddianamede, bunun üzerine hastanın sağlık güvencesinin bulunduğu ve bu paranın temin edemeyeceği cevabını aldığı anlatıldı. Profesörün talebinden haberdar olan hastanın oğlunun da hastaneye gidip doktorla konuştuğu kaydedildi.

'SENİN BABANLA ANLAŞAMIYORUZ'

İddianameye göre bu görüşmede kalp cerrahı hastanın oğluna ".. senin babanla anlaşamıyoruz. Biz doktorlar geçinemiyoruz. Zarfın içerisine 3 bin lira parayı koy. Zarfın üzerine hastanın adını yaz ve yarın odama getir bırak" dedi. Hastanın oğlu da bu talebi "Bizim paramız yok. Biz hatır gönül işi makas parası olarak gönlümüzden ne koparsa küçük bir hediye vermeyi düşünmüştük" dediği belirilen iddianamede, doktorun "O zaman bunları baştan konuşacaktınız. Yarın parayı bul buluştur zarfla getir" şeklinde karşılık verdiği ve bu durum üzerine hastanın yakınının suç duyurusu neticesinde soruşturmanın başlatıldığı anlatıldı.

'PARAYI ZARFLA ALMIŞ'

Soruşturma kapsamında Profesöre suçustü yapılması için 2 polis memurunun görevlendirildiği ifade edilen iddianamade, hastanın oğlunun yanında bulunan bir polis memuru ile doktorun hastanede bulunan odasına gittiği ve seri numarası alınmış 10 adet 100’lük amerikan dolarının bulunduğu zarfı doktora verdiği belirtildi. Şüpheli Profesörün zarfı kontrol etmeden çekmecesine koyduğu belirtilen iddianamede, polis memurunun kimliğini göstererek doktorun koyduğu zarfı çekmeceden alıp içini kontrol etmesiyle beraber suçüstü yapıldığı kaydedildi.

'RÜŞVET' SUÇUNDAN DAVA AÇILDI

Savcılık iddianamesinde şüpheli Profesörün eyleminin "rüşvet almak" suçunu oluşturduğu belirtti. Cerrah hakkında "rüşvet almak" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Kalp Damar Cerrahı Profesörün yargılanmasına  ilerleyen günlerde Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

SERBEST BIRAKILDI

Şüpheli Profesör suçüstü işleminin yapılmasının ardından 22 Nisan tarihinde "rüşvet almak" suçundan tutuklanmış, ardından avukatının itirazı üzerine sağlık sorunlarının bulunması nedeniyle adli kontol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmıştı.

Önemli ameliyatlara imza atan M.A.'nın daha önce dünyada nadir görülen bir yöntemi kullandığı, bir kadını, doğum sırasında yırtılan 3 kalp damarını önce dikip ardından da göğsünden ve ayağından alınan damarlarla by-pass yaparak bebeğine kavuşturduğu belirtiliyor.

http://www.mynet.com/

Yorum Gönder

 
Top