0
-- --

Türk Oftalmoloji Derneği’nin düzenlediği “Kocaeli-Sakarya Oftalmoloji Buluşması” göz hekimlerinin yoğun katılımıyla Sapanca Güral Otel’de gerçekleşti.

Hekimlerin göz hastalıkları ve tedavilerine dair tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaştığı organizasyonda Türkiye’nin ilk Biyonik Göz uygulamasını gerçekleştiren göz hekimlerinden Doç. Dr. Nur Acar, Argus II retina implantı uygulamasına yönelik deneyimlerini meslektaşlarına anlattı.

Türk Oftalmoloji Derneği İstanbul Şubesi’nin düzenlediği “Kocaeli-Sakarya Oftalmoloji Buluşması” Sapanca Güral Otel’de Dr. Yusuf Çağlar’ın moderatörlüğünde gerçekleşti. Göz hekimlerinin yoğun katılım gösterdiği buluşmada vaka deneyimlerini paylaşan Dr. Özlem Bursalı, Dr. Fevzi Şentürk, Dr. Tunç Ovalı, Dr. Levent Karabaş ve Dr. Ziya Kapran’ın yanı sıra, Türkiye’nin ilk biyonik göz ameliyatını gerçekleştiren göz hekimlerinden Dr. Nur Acar da Argus II Biyonik Göz uygulamasına yönelik tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaştı.

“SADECE IŞIĞI DEĞİL, HAREKETİ, FARKLI BOYUTLARDA OBJE VE ŞEKİLLERİ DE ALGILAYABİLİYORLAR!”

Argus II - Biyonik Göz ameliyatının özellikle görmesini yavaş yavaş kaybedip ışık hissine kadar azalan ve optik sinirleri sağlam olan tavukkarası hastalarına yapıldığını söyleyen Doç. Dr. Nur Acar “Tavukkarası hastalığında retinada bulunan ışığa duyarlı hücreler zaman içerisinde bozuluyor. Buna bağlı olarak görme bozuklukları ve devamında körlük meydana geliyor. Tavukkarasında uygulanan Biyonik Göz ameliyatı, bu hastalığa bağlı sonradan görme engeli yaşayan kişilerin ışık, şekil ve hareket algılarını artırarak görme ve algılama seviyesini yükseltiyor; kişinin günlük aktivitelerinde kolaylık sağlayarak yaşam kalitesini artırıyor” dedi. Dünyagöz Hastanesi olarak 4 başarılı biyonik göz ameliyatına imza attıklarını ifade eden Doç. Dr. Nur Acar, “1000 ila 800 hasta arasından titizlikle seçilen hastalarımız nesnelerin yanı sıra hareketlerin yönünü de algılıyorlar” diye ekledi.

HASTALAR TİTİZLİKLE SEÇİLİYOR

Biyonik Göz ameliyatlarında hasta seçiminde çok titiz davranıldığını söyleyen Doç. Dr. Nur Acar “Ameliyat için uygun hasta seçimi, cerrahi operasyon ve rehabilitasyon şeklinde üç etaptan oluşan süreçte hastanın özgeçmişine kadar birçok özellik titizlikle araştırılıyor. Doğru hastanın seçiminde göz muayenesi bulgularıyla hastanın kendisinin ve kendisine destek olan yakınlarının motivasyonlarına da dikkat ediliyor” dedi.

http://www.bizimyaka.com/

Yorum Gönder

 
Top