Hesap işletim ücretleri için şikayet merciYargıtay, bankaların tüketicilerden aldıkları hesap işletim ücretlerinin iadelerine ilişkin çok önemli bir karar aldı.

Çıkan karara göre Tüketici Hakem Heyetleri hesap işletim ücretlerine ilişkin davalar ile ilgili herhangi bir işlem yapamayacak, tüketiciler haklarını genel mahkemelerde aramak zorunda kalacaklar.

Alınan kararın tüketicilerin aleyhine olduğunu aktaran Avukat Cevat Kazma, tüketicilerin haklarını alabilmeleri yolunda büyük bir engel oluşturulduğunu belirtti.

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nin aldığı 2014/165 sayılı kararda, hesap işletim ücretleri tüketici kredisi ilişkilerinden kaynaklanmadığından genel görevli mahkemeler önünde çözümlenmesi gereken bankacılık işlemi mahiyetinde olduğu belirtiliyor.

Karar öncesi tüketiciler, haklarını tüketici kanununu uygulayan hakem heyetlerinde arıyorlardı. Konuya ilişkin açıklama yapan Avukat Cevat Kazma, alınan kararla tüketicilerin bankalara karşı dava açma sayılarının düşeceğini ve alınan hesap işletim ücretlerinin yasal hale dönüşeceğini söyledi.

Cevat Kazma "Tüketiciler hakem heyetlerine ücretsiz başvuru yapabiliyor, haklarını arayabiliyordu. Kararla birlikte tüketiciler dava açmak için masraf yapmak zorunda. İadesi alınabilecek tutar göz önünde bulundurulursa astarı yüzünden pahalıya gelecek. Bu karar tüketiciyi davadan caydırmaya, hesap işletim ücretlerini de yasallaştırmaya yönelik bir adımdır." diyerek kararın, tüketicinin yasal yollarla haklarını aramasının önüne geçildiğini belirtiyor.

http://www.sondakika.com/
Google Plus'da Paylaş