0
-- --
Adana'dan Prof. Dr. İlter Varinli, "Retina hastalıklarında görme kayıpları tedaviyle durdurulabiliyor, ancak görme fonksiyonu tekrar kazandırılamıyor" dedi

Çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan retina hastalıkları, erken teşhis edilmediğinde kalıcı görme kayıplarına neden olabiliyor. Retina hücrelerinin kendini yenileyemeyen nöron hücrelerden oluştuğuna ve retina naklinin de söz konusu olmadığına dikkat çeken Dünyagöz Adana'dan Prof. Dr. İlter Varinli, "Retina hastalıklarında görme kayıpları tedaviyle durdurulabiliyor, ancak görme fonksiyonu tekrar kazandırılamıyor.

Bu nedenle görmenin azalması, algılanan şekillerin bozulması, küçük, büyük ya da çarpık görme gibi şikâyetlerde vakit kaybetmeden mutlaka uzman bir göz doktoruna başvurulmalıdır" dedi.

KALICI GÖRME KAYBI
Retina hastalıklarında erken teşhis, kalıcı görme kayıplarının önüne geçmede önemli rol oynuyor. Retina hastalıklarının görmede azalma, algılanan şekillerde bozulma ve cisimleri büyük, küçük ve çarpık görme gibi şikâyetlerle belirti verdiğini söyleyen Prof. Dr. İlter Varinli "Retina, göz küresinin arka duvarını bir duvar kâğıdı gibi kaplayan ve görme hücrelerinden oluşan ağ tabakasıdır. Retina beynin devamı olan nöron tabiatında bir doku olması nedeniyle kendini yenileyemediği gibi nakli de söz konusu değildir. Gelişen teknoloji ve yeni tedavi yöntemleriyle retina hastalıklarının önüne geçilse de zamanında ve doğru tedavi edilmeyen retina hastalıkları ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle kalıcı görme kayıplarının önüne geçmede en önemli etken erken teşhistir" diye konuştu.

TEK BİR MUAYENE
Vücutta retina dışındaki hiçbir nöral dokunun gözlemlenemediğini belirten Prof. Dr. Varinli, retinanın tüm yüzeylerinin lensler aracılığıyla göz hekimi tarafından gözlemlenebilen bir doku olduğuna dikkat çekiyor. Retinanın bu özelliğinin teşhis için büyük avantaj sağladığını ve muayene sonrasında teşhis koymanın mümkün olduğunu söyleyen Prof. Dr. Varinli "Ancak, damarlarla ilgili bazı sorunlarda, özellikle diyabet ve hipertansiyon hastalarında retina damarlarında hasar söz konusu ise retinayı besleyen damarların görüntülenmesi amacıyla anjiyografi istenebilir" şeklinde konuştu.

http://www.sabah.com.tr/guney/2016/03/14/erken-teshis-kalici-gorme-kaybini-onluyor

Yorum Gönder

 
Top